Błędy finansowe przydarzają się każdemu z nas. Jednak nie wszyscy popełniają je często i powtarzają po raz kolejny. Do tego są wśród nich takie, których nie popełniają ludzie bogaci. Nie wiąże się to zwykle z jakimś wybitnym poziomem wiedzy. Po prostu wystarczają zdrowy rozsądek oraz umiejętność planowania swojego budżetu. Maja swoje zasady których się trzymają zarówno w życiu osobistym jak również kwestiach biznesowych.

Nie ignorują zestawień wydatków

opinie-ekonto-mbankNa finansowy sukces nie ma prostej recepty i szybkiego sposobu. Nastaw się bardziej na działanie długofalowe i wyrabianie stałych, dobrych nawyków. Jednym z nich jest panowanie nad swoimi finansami. Najlepszym sposobem, żeby to osiągnąć są sprawozdania finansowe lub wyciągi z banku oraz zbieranie wszystkich paragonów. Usiądź nad nimi systematycznie raz w tygodniu i sprawdź gdzie uciekają Twoje pieniądze. W ten sposób szybko zauważysz gdzie uciekają Twoje pieniądze. Jeżeli myślisz, że bogaci ludzie nie zaglądają na swoje konta i nie przeglądają dokumentów, jesteś w dużym błędzie.
Ty nie masz na głowie ogromnej korporacji, więc weź do ręki raz w tygodniu albo miesiącu swoje wyciągi i rachunki. Być może w ciągu pół godziny uda Ci się znaleźć jakiś błąd lub zaniedbanie, o którym zapomniałeś. W takim przypadku działaj natychmiast i nie czekaj kolejnego miesiąca, bo w ten sposób stracisz więcej pieniędzy. Jeżeli to Ci pomoże ustaw sobie w kalendarzu przypomnienie o tym, żeby zerknąć w domowe lub firmowe finanse.

Nie podejmują głupiego ryzyka dotyczącego pieniędzy

W świecie finansów bardzo często cytowany jest Warren Buffet, powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Najbardziej popularnym powiedzeniem jest “Zasada numer jeden to nigdy nie tracić pieniędzy”. Każda nasza życiowa inwestycja, bez względu na to, czy prowadzimy gospodarstwo domowe czy wielką firmę, niesie ze sobą jakieś ryzyko. To ryzyko oznacza dla nas również potencjalną utratę pieniędzy. Ludzie, którzy odnieśli sukces, bardzo często używają dwóch potężnych narzędzi, żeby zminimalizować to ryzyko. Rozumieją wartość ubezpieczenia (m.in. dom, mieszkaniem samochód, ubezpieczenie na życie) oraz znaczenie alokacji aktywów (podział aktywów pomiędzy rożne instrumenty finansowe).
Jeżeli więc otrzymałeś ofertę lokaty, która oferuje tak dobre oprocentowanie, że to zbyt dobre, by było prawdziwe, lub nie do końca rozumiesz jak działają jej mechanizmy – zwolnij i zacznij zadawać jak najwięcej pytań. W ten sposób podejmiesz świadomą decyzję i nie stracisz pieniędzy.

Nie udają, że rozumieją wszystko na temat pieniędzy

oszczędności pieniądze

pixabay.com/pl

Nawet z powszechnym dostępem do Internetu świat to ogrom informacji, których nie sposób ogarnąć nawet w niewielkim stopniu. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe jest podobnie. To bardzo rozległa płaszczyzna i często bardzo skomplikowana. Ludzie, którzy osiągnęli sukces nie udają, że znają się na wszystkim i wiedzą wszystko. Zdają sobie sprawę ze swoich silnych stron oraz słabości. Zanim, więc rozpoczniesz grę na giełdzie sprawdź swoją wiedzą z zakresu finansów. Przeczytaj kilka książek lub artykułów z tym związanych. Dzięki temu będzie Ci łatwiej opanować swoje oszczędności i finanse.

Nie przenoszą odpowiedzialności na doradców

Nie oszukujmy się, że właściciele wielkich firm podejmują decyzje sami i nie pytają o poradę ekspertów z zakresu finansów. Im większy biznes, tym większa rola doradców. Ludzie, którzy odnoszą sukces w biznesie zawsze szukają porad ekspertów, ale nie zrzucają na nich odpowiedzialności za podjęcie decyzji. Jeżeli przygotowujesz się do rocznego rozliczenia lub zeznania podatkowego zapytaj fachowca, ale przygotuj się do tego spotkania. Zadawaj jak najwięcej pytań i po spotkaniu zweryfikuj końcowe wnioski. W razie potrzeby poproś o czytelne wyjaśnienie całej sprawy.

Nie daj się zbywać pustymi słowami. Jeżeli płacisz za poradę masz prawo wymagać dokładnego wyjaśnienia. Jeżeli nie będziesz przekonany do tej porady, ciężko będzie ja wprowadzić w życie. W końcu chodzi o Twoje pieniądze, więc musisz mieć pewność.

Nie pozwalają, by pieniądze przesłoniły im inne wartości

Poszukiwanie sposobu na zarobienie dużych pieniędzy jest oczywiście ważnym celem. Dzięki zdobytym środkom finansowym będziesz miał dużo więcej możliwości do realizacji swoich marzeń. Dzięki pieniądzom masz większy dostęp do technologii, ochrony zdrowia czy wypoczynku. Nie są jednak wyznacznikiem szczęścia. W naszym życiu wszystko musi być zbalansowane. W pogoni za pieniędzmi nie możemy zaniedbywać rodziny ani zdrowia. Szczególnie tego drugiego nie kupimy za żadne pieniądze. Przyjrzyj się, więc swoim planom osobistym i zobacz czy równomiernie rozdzielasz czas pomiędzy cele finansowe, rodzinne, karierę oraz inne aspekty Twojego życia.

5 finansowych błędów, których nie popełniają bogaci
  • 4.67 / 5 5
6 głosów, średnia: 4.67 (wynik: 93%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "5 finansowych błędów, których nie popełniają bogaci"

avatar
1000
Asia
Gość
Asia

Dobrze, że są takie artykuły to można spokojnie dokonać wyboru. A ostrożnym trzeba być zawsze, szczególnie jak chodzi o pieniądze. Pieniądze to nie wszystko, ale trzeba umieć odpowiednio nimi gospodarować.

Wiktor
Gość
Wiktor

Przede wszystkim każda decyzja wymaga przemyślenia. Zaczyna się od analizy i zestawień, potem rozmowy, negocjacje, a na samym końcu, gdy pewność jest zupełna zapada decyzja.