Przez systemy wiadomość i aktualności polskich banków przetoczyła się ostatnio fala powiadomień o złośliwym oprogramowaniu. Informacja dotyczy wirusa, który podmienia numery kont bankowych użytkowników. Sytuacja ma miejsce podczas wpisywania ręcznie numeru konta odbiorcy przelewu z klawiatury. Złośliwe oprogramowanie podmienia wpisany ciąg 26 cyfr na własny numer rchunku. Mowa o nowym wirusie VBKlip 2.0 zwanym przez specjalistów Banatrix.

Jak się zabezpieczyć przed wirusem?

wirus podmieniającym numery kont

freeimages.com

Przed szkodnikiem i przestępcami, próbującymi wykraść w ten sposób pieniądze można się zabezpieczyć. Pierwszym i najważniejszym etapem weryfikacji jest sprawdzenie poprawności wpisanego numeru konta bankowego przed potwierdzeniem dyspozycji wykonania przelewu. Banatrix samoczynnie zmienia wpisany numer rachunku na własny. Część banków wymaga potwierdzenia przelewu za pomocą jednorazowego hasła SMS, robi tak np. mBank opisany w wpisie mBank opinie o koncie. W takim przypadku mamy jeszcze możliwość weryfikacji numeru rachunku w wiadomości SMS-owej. W przypadku banków używającej tokena do autoryzacji transakcji podwójny system sprawdzenia numeru konta nie jest możliwy do zastosowania.

Oprogramowanie antywirusowe – aktualizuj sygnatury

Kolejny ważny krok to przede wszystkim działania prewencyjne. Mam na myśli oprogramowanie antywirusowe zainstalowane w komputerze użytkownika. Sama jego obecność nie wystarczy. Konieczne jest regularne aktualizowanie nie tyle samego programu, co przede wszystkim bazy sygnatur wirusów. Jak podaje na swojej stronie internetowej CERT, większość oprogramowania antywirusowego obecnie poprawnie wykrywa i usuwa wirusa.
Warto wiedzieć, iż samo sprawdzenie sumy kontrolnej zainfekowanego pliku biblioteki DLL – widndow.sys (bez powyższych działań), nie pozwoli na wykrycie VBKlip 2.0. Gdyż za każdym razem jest on szyfrowany innym kluczem podczas zapisu.

Banki ostrzegają przed wirusem podmieniającym numery kont
  • 4.91 / 5 5
23 głosy, średnia: 4.91 (wynik: 98%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Banki ostrzegają przed wirusem podmieniającym numery kont"

avatar
1000
bumerang
Gość
bumerang

Wirus się rozwija

kinia
Gość
kinia

wiemy 🙂 pko bp juz dawno o tym informowało

bankuje.pl
Gość
bankuje.pl

Wiecie o tym w PKO BP, to dobrze 😉