Jak dostać 500zł na dziecko? Rodzice coraz częściej zadają sobie to pytanie, zwłaszcza, że ustawa wprowadzająca w życie program 500+ została już uchwalona. Postanowiłem opisać ustawę uchwaloną przez rząd i zwycięską partię Prawo i Sprawiedliwość. Internauci zadają sobie dość często to pytanie, więc czytelnicy mojego bloga uzyskują tę informację w prosty i przejrzysty sposób.

Kto może otrzymać 500 zł na dziecko?

pixabay.com

pixabay.com

Osobami uprawnionymi do otrzymywania świadczenia są rodzice, którzy wychowują przynajmniej dwójkę niepełnoletnich dzieci.

W przypadku dwójki takich dzieci rodzina otrzyma 500 zł, w przypadku trójki 1000 zł, czwórki 1500 zł i tak dalej. Pieniądze będą wypłacane w takich kwotach aż do momentu uzyskania przez jedno z dzieci pełnoletności. Wtedy też świadczenie zostaje zmniejszone o 500 zł. W tym przypadku nie ma żadnego progu dochodowego, co oznacza, że bez względu na uzyskiwane przychody wypłata świadczenia będzie przysługiwała.

W przypadku trójki dzieci, z których jedno jest pełnoletnie, miesięczne świadczenie wyniesie 500 zł. Dzieje się tak dlatego, że przy osiągnięciu pełnoletności przez pierwsze dziecko, kolejne zaczyna być traktowane jako „pierwsze” i środki przysługują tylko na kolejne. Warunek ten sprawia, że opinie o programie 500+ są podzielone, ale przeważają pozytywne.

Świadczenie na jedynaka po spełnieniu kryterium dochodowego

Istnieje jednak możliwość otrzymania tego świadczenia również przy wychowywaniu jednego, niepełnoletniego dziecka. Należy jednak spełniać dodatkowe kryterium dochodowe. Oznacza to, że świadczenie zostanie wypłacone, jeżeli dochód nie przekroczy 800 zł na osobę w rodzinie. Należy pamiętać, że granica ta może zostać wyznaczona do kwoty 1200 zł w przypadku, w którym dziecko jest niepełnosprawne.

Wniosek o pięćset złotych z programu 500+

Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania. Wnioski składać można od kwietnia 2016 roku. Na ich rozpatrzenie urząd będzie miał trzy miesiące, podczas których musi zostać wydana decyzja i powinna nastąpić wypłata świadczenia. Złożenie wniosku do końca czerwca 2016 roku i wydanie decyzji przyznającej świadczenie oznaczać będzie, że świadczenie zostanie wypłacone ze spłatą od kwietnia 2016 roku, a więc również za miesiące kwiecień oraz maj. Wniosek taki należy składać co roku. Świadczenie będzie wypłacane gotówką, przekazem pocztowym lub na konto.
Wniosek powinien zawierać dane dotyczące osoby występującej o przyznanie świadczenia z uwzględnieniem danych informacyjnych takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL oraz wykazać dzieci pozostające na utrzymaniu. Ponadto załączyć należy zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodów.

flickr.com

flickr.com

Wypłata świadczenia

Świadczenie miesięczne będzie wypłacane w kwocie netto, co oznacza, że rodzina uprawniona do 500 zł tyle też będzie otrzymywać, co miesiąc. Kwota ta nie będzie opodatkowana. Ponadto nie będzie ona wliczana do dochodu rodziny w przypadku ustalania wysokości innych świadczeń takich jak świadczenia alimentacyjne i rodzinne czy zasiłki z pomocy społecznej. Do świadczenia będą uprawnione również rodziny zastępcze.

Jak dostać 500zł na dziecko – porady
  • 4.93 / 5 5
15 głosów, średnia: 4.93 (wynik: 98%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1000