Wielu z nas posiada zainteresowania, którymi chciałoby podzielić się z innymi. Idealnym miejscem, aby to zrobić, jest własny blog. Można prowadzić go praktycznie na każdy temat. Dzięki niemu szybko poznamy ludzi, którzy dzielą nasze pasje. Oczywiście na blogu można również zarabiać. Umieszczając na nim reklamę lub współpracując z jakąś firmą możemy zarobić trochę pieniędzy. Nie każdy blog stanie się popularny. Wymaga to wiele pracy i regularności. Warto jednak założyć bloga i spróbować swoich sił. Sprawdź poniżej jak to zrobić. Blogi przybrały formę profesjonalnych poradników i nie kojarzą się już z pamiętnikami nastolatek.

O czym pisać blog?

o czym pisać blog

Fot.: pixabay

Przed wszystkimi zabiegami warto ustalić, o czym chcemy pisać. Będzie to miało wpływ na wygląd oraz charakter bloga. Najlepiej wybrać temat, którym się interesujemy i łatwo nam pisać teksty z nim związane, w moim przypadku jest to blog finansowy. Dziedzinę która jest naszym hobby i mamy na jej temat coś do powiedzenia. Trudniej jest się przebić z blogiem o codziennym życiu, ponieważ takich są w blogosferze miliony; tylko nieliczne z nich zyskały większą popularność.

Wybór platformy blogowej

Przede wszystkim należy wybrać platformę, na której będziemy pisać. W internecie jest wiele stron, które oferują blogi za darmo. Warto przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu i właśnie tam zacząć. Darmowe serwisy blogowe takie jak blog, blogspot, blox, itd pozwalają bardzo szybko i za darmo rozpocząć przygodę z blogowaniem. Bez ponoszenia kosztów zakupu domeny, hostingu oraz skryptu bloga i szablonu. Rocznie zaoszczędzisz w ten sposobi nawet kilkaset zlotych.
Co ważne jeżeli po kilku tygodniach albo miesiącach uznasz ze blogowanie nie jest dla Ciebie, możesz przestać blogować bez żadnych strat finansowych.

Blog na własnym skrypcie

Oczywiście, jeżeli chcemy mieć więcej możliwości będziemy musieli zapłacić. Jesli chcesz zarabiać na blogu i poświęcić jego rozwojowi po kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie, to zastanów się na wyborem płatnej platformy. Jest wiele systemów CMS, które upraszczają tworzenie Twojej strony i publikacje treści. Wysoko ceniony jest min. Joomla oraz WordPress, obecnie darmowy ale płatne są lepszej jakości, profesjonalne szablony dla tego CMS-a.
Podczas tworzenia bloga będziemy zapytani o nasze dane i adres bloga. Będzie to adres, który po wpisaniu w przeglądarkę przeniesie użytkownika na naszą stronę. Wybierając go dobrze się zastanówmy, ponieważ nie będziemy mogli go zmienić. Kiedy już wybierzemy gdzie chcemy umieścić naszego bloga, przejdźmy do ustawień. Można zmienić praktycznie wszystko. Najistotniejszy jest główny szablon. W ofercie istnieje wiele różnych szablonów, więc każdy wybierze coś dla siebie. Dodatkowo możemy zmieniać różne jego parametry i wszystko dostosować.

spisywanie wydatków budżet notes

pixabay.com

Co dalej?

Samo dodawanie kolejnych wpisów jest bardzo łatwe. Wszystko odbywa się poprzez edytor tekstowy bardzo podobny do tego, który mamy na komputerze. Dobrze jest pomyśleć o promocji bloga. Na początku ciężko trafić do kogoś, ponieważ blogów jest bardzo dużo. Zamieśćmy adres bloga na forach internetowych oraz portalach społecznościowych. Po jakimś czasie ludzie sami zaczną trafiać na naszego bloga, ponieważ stanie się popularniejszy.

Ciężka praca

Jak więc widzimy zakładanie bloga jest dość proste. Każdy powinien sobie z tym poradzić. Korzyści płynących z prowadzenia takiej strony jest bardzo dużo i z całą pewnością warto o tym pomyśleć. Podziel się swoimi zainteresowaniami, jeżeli masz ochotę. Uprzedzam jednak, że blogowanie nie jest dla każdego i ponad 90% blogów jest porzucanych po kilku miesiącach od rozpoczęcia blogowania. Pamiętaj, że profesjonalnie prowadzony blog wymaga bardzo dużej ilości czasu poświęcanego na tworzenie wartościowy treści, odpowiadaniu na komentarze, optymalizacji i naprawach skryptu oraz reklamie serwisu. Jeżeli czujesz się na siłach i nie przeraża Cię praca nad blogiem przez kilka godzin dziennie nad treściami na bloga, jego promocją oraz aktualizacjami i naprawami pojawiających się błędów w skrypcie, to polecam spróbować.

Jak zacząć pisać bloga – porady
  • 4.86 / 5 5
22 głosy, średnia: 4.86 (wynik: 97%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1000