Jeżeli osiągnąłeś zyski z dochodów kapitałowych, takich jak np. sprzedaż akcji na giełdzie jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku. Danina ta nazywana jest podatkiem Belki od nazwiska ministra, który go wprowadził. Choć prawidłowa nazwa to podatek od dochodów kapitałowych. Dowiesz się jak go obliczyć oraz jaka jest jego wysokość. Nie zawsze jesteś zobowiązany, aby go odprowadzić. Podpowiem, w jakich sytuacjach powinieneś rozliczyć się i podzielić zyskami z fiskusem. Podatku tego nie płacą przedsiębiorcy, gdyż obowiązuje tylko osoby fizyczne; musi być w niektórych sytuacjach deklarowany w zeznaniu rocznym (PIT).

Podatek od zysków kapitałowych

Zasady naliczania daniny reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Podatek został wprowadzony w Polsce przez ówczesnego ministra Marka Belkę w 2002 roku.

Podatek Belki obejmuje następujące formy zarabiania:

  • Odsetki oraz dyskonto od papierów wartościowych, np. akcji.
  • Zyski uzyskane w funduszach kapitałowych, np. funduszach inwestycyjnych.
  • Odsetki od środków na kontach bankowych, rachunkach oszczędnościowych, lokatach oraz innych wkładach oszczędnościowych w bankach. Z nielicznymi wyjątkami.
  • Przychody z tytułu dywidend ze spółek posiadając osobowość prawną. Przykładowo od spółek akcyjnych na giełdzie.
  • Zyski z tytułu realizacji praw finansowych instrumentów pochodnych.

Wysokość podatku Belki

opinie-ekonto-mbank

scx.com

Podatek od wymienionych powyżej dochodów kapitałowych pobierany jest w stałej wysokości 19%. Nie ma możliwości zmiany wielkości stawki podatku Belki. Choć jeszcze do 2012 roku banki miały sposób na to aby go nie odprowadzać. W ofercie pojawiły się konta oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją odsetek. Jeżeli ich wysokość nie przekraczała 50 pełnych groszy, stawka podatku była zaokrąglana do pełnych złotych w dół. Po nowelizacji przepisów banki zaokrąglają do pełnych groszy. Spowodowało to wycofanie dziennej kapitalizacji odsetek z ofert banków w Polsce.

Banki zapłacą podatek za Ciebie

W instytucjach finansowych, takich jak banki podatek naliczany i pobierany jest automatycznie. Nie musisz się przejmować się jego obliczaniem i odprowadzaniem. Zrobi to za Ciebie Twój bank. Zysków z lokat oraz rachunków oszczędnościowych nie musisz deklarować w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). Nie możesz też wliczyć odprowadzonego przez bank podatku do kosztów uzyskania przychodów.

Zyski z giełdy rozliczasz sam

Jeżeli inwestujesz na giełdzie, zyski kapitałowe jesteś zobowiązany rozliczyć samodzielnie. Robisz to w zeznaniu rocznym PIT-38 za ubiegły rok kalendarzowy. Obowiązuje ta sama 18% stawka podatku o dochodu, rozumianego jako przychody minus koszty uzyskania przychodów (wliczają się prowizje maklerskie).

Rozliczenie transakcji (na druku PIT-8C) dostaniesz od swojego biura maklerskiego do końca lutego. Zwykle przychodzi bezpłatnie pocztą na Twój adres korespondencyjny. W ten sam sposób rozliczasz również przychody osiągnięte podczas inwestowania w obligacje oraz na rynku Forex.

Dywidendy rozliczy makler

kalkulator-gotowkowy

pixabay.com

Posiadając akcje być może uzyskasz prawo do dywidendy. Jest to forma dzielenia się zyskiem spółki z jej akcjonariuszami. Ta forma przychodów również jest obciążona osiemnastko procentowym podatkiem od zysków kapitałowych. Jednak w tym wypadku podatek od dywidendy zostanie automatycznie odliczony przez biuro maklerskie. Otrzymasz kwotę pomniejszoną o 19% podatek Belki.

Podatek od oszczędności

Pamiętam jak były rząd serwując nam „kiełbasę przedwyborczą” mówił, że możliwe jest zniesienie podatku od przychodów kapitałowych. Jednak naliczane od naszych oszczędności miliardy są zbyt łakomym kąskiem dla zarządzających budżetem polityków. Przykre jest jednak to, że ta danina jest również podatkiem od naszych oszczędności. Nie zachęca, więc do gromadzenia kapitału w naszym żyjącym na kredyt społeczeństwie.

Podatek od dochodów kapitałowych – obliczanie i wysokość
  • 4.86 / 5 5
22 głosy, średnia: 4.86 (wynik: 97%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1000