W ostatnim czasie dość dużo się mówi na temat zwiększania produktywności. Zarówno w pracy zawodowej jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków, sportu oraz innych spraw. Wielu z nas osiąga znacznie lepsze wyniki wykonując te same czynności. Tylko, że robią ich o wiele więcej w krótszym niż standardowy czasie. Tempo życia jest teraz bardzo szybkie. Przewagę zyskują osoby, które potrafią dobrze odnaleźć się w takiej sytuacji. Znają po prostu skuteczne sposoby na zwiększenie swojej produktywności. Potrafią je stosować, na co dzień i zyskują dzięki nim dużą przewagę we współczesnej rzeczywistości.

Możesz zwiększyć swoją wydajność

Odsetki na koncie internetowym

canstophoto.com

Być może będziesz zaskoczony, ale Ty też możesz poprawić znacząco swoją efektywność. Nie musisz do tego celu posiadać wysokiego poziomu IQ, być super sprawnym lub utalentowanym w inny sposób. Po prostu musisz poznać zasady zwiększające Twoją wydajność. Po czym systematycznie je stosować tak, aby stały się Twoimi nawykami. Efekty zauważysz już po kilku dniach, ilość nie załatwionych spraw i odwlekanych dotąd czynności szybko zacznie maleć. Czas nie jest z gumy i nie da się go rozciągnąć tak, aby osiągnąć to w inny sposób. Dlatego zmobilizuj się i zacznij wdrażać poniższe porady do Twojego życia.

Planuj zadania

Kalendarz podręczny albo terminarz w telefonie lub tablecie powinien być Twoim notesem i jednym z ulubionych przedmiotów. Zapisuj sobie zadania do realizacji na dany dzień. W miarę możliwości określaj maksymalny czas, jaki możesz poświęcić na pojedynczą czynność. Nie łudź się, że wszystko zapamiętasz i zrobisz na czas bez podpowiedzi z terminarza analogowego albo cyfrowego. Ludzki umysł ma tendencję do upraszczania sobie pracy oraz chodzenia na skróty. Gdy nie powierzysz mu wykonywania konkretnych działań będzie błądził bez celu. Przejdzie w tryb oszczędzania energii, co nie jest dobrym pomysłem. Przyda się oczywiście również zegarek naręczny z wyświetlaczem elektronicznym i funkcją stopera. Będzie dodatkowym mobilizatorem, który przyspieszy wykonywanie wielu czynności.

Ustalaj priorytety

spisywanie wydatków budżet notes

pixabay.com

Planując pamiętaj o tym, że największą wydajność Twój organizm osiąga w ciągu kilku godzin po przebudzeniu. Wieczorem naturalna aktywność mózgu znów się obniża i organizm jest zmęczony po całym dniu. Dlatego jako ostatnie w ciągu dnia możesz wykonywać czynności nie wymagające dużego wysiłku umysłowego i fizycznego.
Nie miej złudzeń, gdyż nie jesteś cyborgiem i nie zawsze uda Ci się zrealizować wszystkie zaplanowane czynności. Pogódź się z tym, że sytuacje losowe pokrzyżują część planów. Dlatego tak ważne jest ustalanie priorytetów. Na początku listy zrealizowania zadań umieść te, które muszą zostać wykonane jak najszybciej. Dopiero potem takie, które mogą zaczekać na swoją kolej.

Rozpraszacze tylko Cię spowalniają

Niektórzy mają negatywne nawyki, które są dla nich zgubne. Przykładowo oglądanie telewizji podczas wykonywania określonej czynności lub w tym czasie jednoczesne korzystanie z Internetu. Usuń wszystkie rozpraszacze ze swojego otoczenia, kiedy wykonujesz zaplanowane zadania. Wyłącz telewizor i przeglądarkę internetową. Zamknij komunikator oraz okienko przeglądarki – skrzynki pocztowej. Zdążysz sprawdzić wiadomości później. Wiele zadań przyspieszy wyłączenie aplikacji społecznościowych w smartfonie, które sygnalizują nadejście wiadomości. Często pomaga całkowite wyłączenie telefonu komórkowego, np. w przypadku zadań wymagających dużego skupienia.

Rób krótkie przerwy w pracy

Pamiętaj o wyznaczaniu sobie czasu na przerwy i pilnuj czasu ich trwania. Podczas pracy umysłowej przy komputerze wstań i zrób serię ćwiczeń, albo wyjdź na spacer. Dotleń ciało i daj odpocząć oczom. Jeżeli pracujesz fizycznie i np. na stojąco przerwa powinna być zmianą pozycji. Usiądź i odpocznij pijąc wodę albo spożywając jednocześnie posiłek regeneracyjny. Zaplanowane, krótkie przerwy pomogą Ci uzyskać częściową regenerację organizmu. Zmniejszą zmęczenie i sprawią że Twoja produktywność wyraźnie wzrośnie.

Skuteczne sposoby na zwiększenie produktywności
  • 4.86 / 5 5
28 głosów, średnia: 4.86 (wynik: 97%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
1000