Czy spisywanie wydatków w budżecie domowym to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Jest to pierwszy krok do tego, aby zacząć zrozumieć na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Pozwoli na bieżąco kontrolować sytuacje finansową i wspomoże oszczędzanie. Warto na początku zastanowić się, jakie kwoty – „na oko” idą na dane sektory, a następnie skonfrontować to z rzeczywistością. Być może okaże się, że z zakupem pewnych produktów przesadzamy i generują one kilkukrotnie za duże koszty, podczas gdy zapominamy o innych. Pozwoli to także uniknąć sytuacji, gdy pewnego dnia obudzimy się zdziwieni, że jesteśmy na zero, a tu do zapłacenia pięć rachunków i abonament na telefon.

Spisuj wydatki w domowym budżecie

freeimages.com

freeimages.com

Warto zrobić taką listę szczególnie wtedy, gdy planujemy z kimś wspólne zamieszkanie, a wcześniej ktoś nas utrzymywał – okaże się być może, że życie wcale nie jest tak idylliczne i że z jednej pensji przeżyć w dwójkę się nie da.
Spisywanie wydatków w budżecie domowym pozwoli również na skuteczną naukę odpowiedzialności, a jeśli zaangażujemy w to dzieci może być dobrą nauką przedsiębiorczości i zarządzeniem finansami na przyszłość. Najprościej jest zbierać paragony i wieczorem albo raz w tygodniu wrzucić wszystko do arkusza kalkulacyjnego. Otrzymasz szybko potrzebne zestawienie i zauważysz gdzie pieniądze uciekają Ci przez palce.
Ze spisywania można wynieść bardzo cenne wnioski i nabrać świadomości, które wydatki są zbędne, a które absolutnie konieczne. Obliczenie, ile pozostanie oszczędności po zapłacie czynszu, odłożeniu na jedzenie, bilety miesięczne, abonament telefoniczny czy racie kredytu nie będzie już żadnym problemem, bo po spojrzeniu w papiery wnioski nasuną się same i nie będą wymagać skomplikowanych obliczeń.
Spisywanie wydatków w budżecie domowym to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy wprawdzie nie muszą oszczędzać i mogą pozwolić sobie na większe szaleństwa, ale przy okazji chcieliby skontrolować swoje wydatki, by zorientować się, czemu nie poświęcają należytej uwagi.

Nieświadomie wydajemy pieniądze

Poza budżetem domowym również warto zapisywać wydane pieniądze – czasami zapewne zdziwi nas, ile potrafimy wydawać na pozornie tanie gotowe bułki po drodze do pracy czy szkoły, ubrania, biżuterię czy kosmetyki, a regularna kontrola pozwoli nam oszczędzić swój majątek, by w późniejszym czasie pozwolić sobie na większy zakup – jak telefon komórkowy czy laptop. Oszczędzanie to sztuka, którą dzieci należy uczyć już od najmłodszych lat. Warto wiedzieć, jak istotne jest w życiu.

Oszczędności to lekarstwo na nieprzewidziane wydatki

spisywanie wydatków budżet notes

pixabay.com

Taka kontrola jest konieczna w każdym domu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się zdarzyć nieprzewidziany wydatek, dlatego warto też mieć odłożone fundusze na taką właśnie okoliczność. Kontrola domowych wydatków to najlepszy sposób na stabilność i komfortowe życie całej rodziny. Można wtedy na przykład zobaczyć, że część pieniędzy jest wydawana na niepotrzebne rzeczy lub usługi i bez problemu można z nich zrezygnować. Usunięcie z wydatków niepotrzebnych pozycji pozwoli przesunąć środki na inne cele lub zwiększyć budżet oszczędnościowy.
Czy warto to robić? Czy warto spisywać wydatki w domowym budżecie? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. A dlaczego, to już zostało napisane powyżej. Kto nie kontroluje wydatków, może mieć problemy z pieniędzmi, które będą znikały w zbyt szybkim tempie. Bez kontroli czasami trudno będzie ustalić, co się z nimi dzieje. Dlatego trzeba to robić i namawiać do tego członków rodziny, a także znajomych, przedstawiając niewątpliwe zalety takiego posunięcia.

Spisywanie wydatków w budżecie domowym
  • 4.94 / 5 5
18 głosów, średnia: 4.94 (wynik: 98%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Spisywanie wydatków w budżecie domowym"

avatar
1000
Wojtek
Gość

Spisywanie wydatków to świetny sposób na to, aby zyskać rozeznanie w tym na co i w jakiej ilości rozchodzą się nasze pieniądze. Kiedy widzimy przed sobą te wszytskie sumy, otwierają się nam w tedy oczy i widzmy to czego wcześniej mogliśmy nie zauważać. Dzięki spisywaniu wydatków jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad tym na co rozchodzą się nasze pieniądze. Sam spisuję wydatki i prowadzę budżet od wielu lat i zachęcam do tego również czytelników mojego bloga. To świetna sprawa. Polecam

Asia
Gość
Asia

A czy szybka chwilówka może jakoś podreperować budżet domowy czy jednak lepiej się wstrzymać i szukać oszczędności w domowym systemie?

Karolek
Gość

Takie spisywanie wydatków pozwala kontrolować nasz budżet. Osobiście stosuję takie zestawieniami dołączając do tego tygodniowe podsumowania. Jestem zadowolony z efektów.

Bartłomiej z Confrontera
Gość

Spisywanie wydatków jest bardzo ważne, gdyż pozwala mieć większą kontrolę nad finansami.
Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera.