Fakt, że rachunek bankowy jest dziś potrzebny każdemu nie podlega dyskusji. Otrzymujesz na konto wynagrodzenie, robisz przelewy za zakupy w Internecie, używasz, na co dzień przypisanej do niego karty. Przez wiele for i blogów finansowych przewija się często ważne pytanie. Czy warto mieć kilka kont osobistych w różnych bankach? Nie ma przecież przeciwwskazań prawnych do korzystania przez klienta z usług kilku instytucji finansowych jednocześnie.

Takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Klienci z jednej strony obawiają się wyższych kosztów prowadzenia kilku rachunków bankowych jednocześnie. Z drugiej strony posiadanie awaryjnego konta w innym banku może chronić użytkownika przed awarią systemu w jednym podmiocie. Sprawdzę dla Ciebie jak ta sytuacja wygląda w praktyce. Przyznam, że jako klient posiadam kilka ROR-ów i wykorzystam w przygotowaniu informacji także własne doświadczenia w tej kwestii.

Awaria systemu w banku

Fot: flickr.com

Często słyszysz o awariach systemów transakcyjnych w różnych bankach. Są to coraz bardziej skomplikowane programy. Klienci wymagają, aby miały dużą liczbę opcji, łatwo mogły dostosować się do każdej wielkości wyświetlacza oraz szybko przetwarzały coraz większe ilości informacji. To wymaga od programistów tworzenia skomplikowanych i potencjalnie bardziej awaryjnych rozwiązań technologicznych. Jednocześnie potrafiącym opierać się skutecznie atakom hakerów.
Teraz wyobraź sobie sytuację, w której Twój bank ma awarię i nie możesz wykonać ważnego przelewu. Minęły godziny otwarcia oddziałów, więc nie skorzystasz awaryjnie z obsługi w placówce. Bez zapasowego konta w innym banku jesteś pozbawiony/-a dostępu do Twoich pieniędzy. Czasami nawet na kilka dni. Tymczasem posiadanie choćby dwóch kont w różnych bankach i rozmieszczenie na obydwu środków pozwala uniknąć tej sytuacji. Sam opisałem na blogu jak otworzyć konto ing bez wychodzenia z domu 🙂

Brak możliwości wypłaty z bankomatu

Niemożność posługiwania się kartą i pobierania gotówki to wypadkowa niekorzystnych czynników losowych. W każdej chwili bankomat może „połknąć” Twoją kartę debetową albo kredytową. Może też zostać skradziona albo zgubiona. Wystarczy, że szybko ją zablokujesz telefonicznie i problem z głowy. Jednak nowa nie zostanie wydana od razu. Zanim otrzymasz kolejną jesteś pozbawiony/-a możliwości wypłacania gotówki z bankomatu. Znów posiadanie drugiego konta w innym banku chroni Cię przed odcięciem od Twoich pieniędzy.

Szersza oferta z kilku banków

pieniądze rosną w ogródku jak w banku

stockfree.com

Bank, w którym masz rachunek nie zawsze ma najlepszą dla Ciebie ofertę. Posiadając dwa lub więcej kont osobistych masz szansę porównać ich systemy transakcyjne. Przejrzystość i responsywność, szybkość działania oraz dostęp do innych usług. Kredyty gotówkowe oraz limity zadłużenia w koncie będą się od siebie różnić. Porównując dostępne możesz wybrać pożyczkę, za którą zapłacisz niższe odsetki. Masz przewagę nad nowymi klientami banku, którzy dostają najczęściej gorsze warunki kredytowe. Przypisany do konta rachunek maklerski albo supermarket funduszy inwestycyjnych to kolejne opcje przemawiające na korzyć kilku rachunków. Przetestujesz, który system transakcyjny jest dla Ciebie lepszy i wybierzesz właściwy.

Zarabiasz więcej na oszczędnościach

Banki rywalizują od dawna między sobą na oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych. Posiadając 2 – 3 konta łatwo wybierzesz sobie produkt, który da Ci najwyższe odsetki. Jeżeli oprocentowanie spadnie szybko przerzucisz pieniądze na drugi rachunek oszczędnościowy. Tak, aby środki zarabiały dla Ciebie możliwie najwięcej.

Czy warto mieć kilka kont osobistych w różnych bankach?

Jak widzisz posiadanie 2 – 3 rachunków w kilku różnych bankach to dziś konieczność. Rozsądnie rozlokowane środki, w co najmniej dwóch bankach chronią Cię przed sytuacją, w której nagle tracisz dostęp do pieniędzy. Część klientów ma nawet podstawowe konta bez karty, służące do gromadzenia oszczędności i regulowania rachunków. Zaś drugiego rachunku z kartą używają do płatności w sklepach oraz wypłat z bankomatów. Pilnując tylko aby na drugim koncie znajdowała się niewielka suma pieniędzy. W ten sposób zmniejszają dodatkowo ryzyko tego, że osoba niepowołana po kradzieży karty dokona transakcji na ich koszt. Blokując przy okazji opcję transakcji zbliżeniowych. Choć moim zdaniem lepiej jest posiadać dwie karty debetowe do różnych kont i w przypadku utraty jednej z nich, spokojnie płacić drugą (do czasu otrzymania duplikatu utraconej).

Opłaty za prowadzenie kont

Zapewne obawiasz się opłat za prowadzenie rachunku i kartę debetową. Jednak niepotrzebnie, gdyż nadal można znaleźć nieliczne konta, które są bezwarunkowo darmowe. Albo stają się takie po spełnieniu prostego warunku. Czyli wpływu wynagrodzenia na ROR albo płatności kartą na minimalną kwotę miesięcznie. Kluczem do utrzymania kontroli nad kontami w większej liczbie banków jest zwyczajne logowanie się na rachunek i czytanie pojawiających się komunikatów. Będziesz na bieżąco z ofertą i zachowasz spokój w wyżej wymienionych sytuacjach losowych. Zakładając konta w dwóch różnych bankach wykazujesz się rozsądkiem i zaradnością.

Warto mieć kilka kont w różnych bankach
  • 4.50 / 5 5
2 głosy, średnia: 4.50 (wynik: 92%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Warto mieć kilka kont w różnych bankach"

avatar
1000
Emil
Gość
Emil

W dzisiejszych czasach posiadanie co najmniej 2 kont bankowych uważam za konieczność.