W polskiej mentalności oszczędzanie jest często negatywnie odbierane. Niektórym kojarzy się z koniecznością zaciskania pasa i odmawiania sobie przyjemności. Zwłaszcza u ludzi lekkomyślnych i beztroskich. Osoby, które odkładają pieniądze i ograniczają wydatki bywają nazywane skąpymi. Tymczasem po bliższym przyjrzeniu się sytuacji jednych i drugich to właśnie oszczędni mają przewagę finansową. Choć na pierwszy rzut oka wysokość zarobków decyduje o poziomie zamożności. Jednak to nie ten, kto dużo zarabia i wszystko wydaje jest osobą bogatą i inteligentną finansowo. Lecz ten, kto potrafi odkładać pieniądze zarabiając nawet mniej osiągnie w życiu tak naprawdę więcej. Nie tylko w kwestiach biznesowych, lecz również w zapewnieniu stabilizacji finansowej swojej rodzinie, w tym dzieciom. Poznaj więc powody, które pokażą Ci dlaczego warto jest systematycznie odkładać środki.

Określ cel

pozyczka-gotowkowa

pixabay.com

Dobrą motywacją do regularnego oszczędzania jest wyznaczenie sobie określonego celu. Przykładowo może to być samochód, wkład własny na mieszkanie, środki na rozwinięcie własnej działalności, itp. Dużo łatwiej zbiera się pieniądze na jakiś cel. Wizja posiadania tego staje się dodatkowym bodźcem, sprawiającym, że systematyczne oszczędzanie pieniędzy staje się pozytywnym nawykiem. Zamiast tylko się zadłużać przekonasz się że to samo możesz kupić taniej. Zamiast spłacać dodatkowo odsetki od pożyczek po prostu zaoszczędź te pieniądze.

Na nieprzewidziane wydatki

Lubię mawiać, że nieprzewidziane wydatki oraz śmierć to dwie pewne rzeczy w życiu. Mogę dać Ci gwarancję, że wcześniej czy później spotkasz się z taką sytuacją. Do tego niezbyt przyjemną. Przykładowo awaria lodówki, pralki albo kuchenki w domu. Kosztowna usterka w samochodzie albo uszkodzony telefon. Zarówno te sytuacje jak i wiele innych, mogą sprawić, że zabraknie Ci nagle pieniędzy. Rodzina albo bank nie zawsze będą w stanie coś pożyczyć. Zaś sięganie po chwilówki nie jest zwykle dobrym pomysłem. Dlatego tak ważne jest posiadanie oszczędności, które pokryją takie wydatki. Nie ważne czy są ulokowane na koncie bankowym, lokacie albo w skarpecie w domu. Ważne aby je mieć.

Utrata pracy

Każda osoba pracująca musi liczyć się z możliwością utraty zatrudnienia. Nie ważne jak bardzo się stara i przykłada do obowiązków. Zwolnienie może nastąpić z przyczyn niezależnych od pracownika. Takich jak usunięcie danego stanowiska pracy, zwolnienia grupowe albo bankructwo firmy. Wizja zostania nagle bez środków do życia nie jest przyjemna. Tym bardziej, jeżeli masz na utrzymaniu również rodzinę. Brak oszczędności jest w takim przypadku naprawdę głupi i lekkomyślny. Kolejnej pracy możesz szukać nawet przez kilka miesięcy.

Choroby i wypadki

Poważna i przewlekła choroba albo wypadek mogą oznaczać nagłe przerwanie możliwości zarabiania pieniędzy. Więc systematycznie odkładane kwoty powinny wystarczyć na przeżycie, co najmniej kilku miesięcy. Konieczne mogą być również dodatkowe pieniądze na badania i lekarstwa nie refundowane przez państwo. Podobnie w przypadku konieczności wykonania protezy albo innych zabiegów rehabilitacyjnych. Powinieneś zgromadzić oszczędności, które mogą pokryć te koszty. Jeżeli nie w całości to przynajmniej w znacznej części.

Dlaczego wyrzucamy pieniądze?

flickr.com

flickr.com

W Polsce praktycznie nie istnieje obecnie coś takiego jak kultura oszczędzania. Złe nawyki są przekazywane z rodziców na dzieci. Zaś młodzież nie potrafi jeszcze myśleć samodzielnie i dość łatwo ulega wpływom marketingowców. Zachęcających do kupowania kolejnych modeli smartfonów, nowych gier i innych przedmiotów.

Polacy przejadają większość pieniędzy, zasłaniając się wymówkami, z których najpopularniejsza brzmi „zarabiam zbyt mało, aby oszczędzać”. Jednak w praktyce z każdej płacy da się odkładać systematycznie środki. Zarówno z minimalnej, jak też i średniej krajowej. Wystarczy po prostu ograniczyć bezmyślne zakupy, aby odkładać systematycznie pieniądze.

Dlaczego warto regularnie oszczędzać pieniądze?
  • 4.83 / 5 5
6 głosów, średnia: 4.83 (wynik: 96%)
Polub artykuł albo zarekomenduj przyjaciołom:
  • gplus
  • pinterest

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Dlaczego warto regularnie oszczędzać pieniądze?"

avatar
1000
Marcin
Gość
Marcin

Myślę, że jedną z rzecz która bardzo potrafi uzależnić są pieniądze i niestety bardzo szybko można przyzwyczaić do tzw. lepszego życia a później nie chce się wracać już ta gdzie było, nawet kosztem zadłużania się, bo to poniekąd staje się stylem życia, że nie je się w domu tyko na mieście, nie jeździ się już komunikacją tylko wyłacznie samochodem, na wakacje nie nad Polskie morze ale zdecydowanie dalej itp. Dlatego wszystkie tego typu firmy pożyczkowe udzielające pożyczek wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeszcze gorzej jeżeli nie wiemy czego potrzebujemy tak naprawdę a idziemy do banku i bierzemy jakiś produkt kredytowy, wtedy jest jeszcze prostsza droga, żeby w końcu się zadłużyć i szukać nowego finansowania na spłatę starych zobowiązań. Na szczęście banki coraz częściej edukują swoich klientów, czego przykładem może być ten tutaj i już świadomość społeczeństwa jest dużo wyższa niż było to jeszcze kilka lat temu.

Dominika
Gość
Dominika

Dokładnie, ja zawsze staram się tak rozporządzać pieniędzmi żeby zawsze jakaś rezerwa zostawała.

Ewa
Gość
Ewa

Nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć. Posiadanie oszczędności daje poczucie bezpieczeństwa.