Czym jest Krajowy Rejestr Długów – KRD?

przez | 19 kwietnia 2014

Każdy z nas zetknął się kiedyś z terminem KRD – Krajowy Rejestr Długów. Jest to firma działająca na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji oraz wymianie danych gospodarczych, która funkcjonuje na naszym rynku już od 2003 roku. Do jej ustawowych zadań należy przyjmowanie, archiwizowanie i udostępnianie informacji oraz danych gospodarczych dotyczących długów oraz wierzytelności. Rejestr jest dostępny dla każdego przez internet, dzięki czemu mamy do niego dostęp bez ograniczeń czasowych czy terytorialnych.

Jak działa KRD ?

krd

fot. KRD

Schemat działania owej instytucji jest dość prosty. Każdy wierzyciel, który ma problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy, może dodać dłużnika do ogólnodostępnej listy bez ponoszenia jakichkolwiek opłat – KRD wysyła do dłużnika ostrzeżenie o zamiarze dopisania. W przypadku braku reakcji dopisuje go do listy i przesyła informację o tym.

Umożliwia to o wiele szybsze oraz znacznie bardziej skuteczne odzyskanie wierzytelności. Statystyki wykazują, że aż 85% osób zalegających ze spłatą oddaje pieniądze w ciągu nawet 2 miesięcy od dnia wpisania ich do Krajowego Rejestru Długów.
Dzięki działalności KRD konsumenci odzyskują należności związane z zaległymi alimentami, pensjami, zasądzonymi odsetkami czy też innymi zobowiązaniami.

Lepiej nie trafić na listę

Trafienie na listę to nie tylko gorsze opinie wśród kontrahentów. Również znacznie utrudnia zaciąganie kolejnych kredytów, uniemożliwia zakupy na raty, czy też po prostu przeszkadza w prowadzeniu interesów. Jest więc znaczącym impulsem do jak najszybszego uregulowania zaległych należności. Działalność Krajowego Rejestru Długów stanowi również duże ułatwienie dla konsumentów oraz firm mających dopiero podjąć współpracę czy też udzielić pożyczki danemu podmiotowi – każdy może sprawdzić na niej daną osobę lub przedsiębiorstwo, co skutkuje większym bezpieczeństwem zawieranych umów. W przypadku wątpliwości można też poprosić o monitoring danego podmiotu – wówczas nie trzeba sprawdzać regularnie wszystkich kontrahentów, a informacje o pojawiających się u nich problemach finansowych otrzyma się bezpośrednio od KRD. Dlatego brak wpisu na listę dłużników zwiększa szansę na otrzymanie kredytu albo pożyczki.

Pod skrzydłami KPF

pozyczka-chwilowkaW 2008 roku KRD należy do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Zaś prezes zarządu Krajowego Rejestru długów wszedł w skład Komitetu KPF. Obecnie KRD może poszczycić się uzyskaniem certyfikatów ISO 9001:2008 oraz spełnieniu warunków u uzyskaniu normy ISO/IEC 27001:2005.
W badaniach przeprowadzonych w 2013 roku ponad połowa ankietowanych potwierdziła znajomość instytucji, rozpoznając KRD jako Krajowy Rejestr Długów.

9.2/10 - (24 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ 5 = 1