Ile zarabiają pracujący studenci?

przez | 18 kwietnia 2018

Obecnie Polski rynek pracy przechodzi przemianę. Z rynku pracodawcy zmienia się znów w rynek pracownika. Co jest widoczne w postaci stopy bezrobocia najniższej od wielu lat. Przyczyn jest wiele, również wyjazdy specjalistów za granicę gdzie stawki za tę samą pracę są kilkukrotnie wyższe. Pozytywnym aspektem takiej sytuacji jest wzrost stawek dla pracujących w kraju. Również liczba ofert pracy publikowanych w portalu Pracuj.pl wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o kilkanaście procent. Coraz większa grupa żaków decyduje się podjąć zatrudnienie w czasie studiów. Pojawia się, więc pytanie – ile zarabiają pracujący studenci?

Stawki zależne od branży

oszczędności pieniądze

pixabay.com/pl

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stawki wynagrodzenia są zależne od branży. Nie od dziś wiadomo, że do najwyższych należą te z sektora IT. Jednak w pozostałych gałęziach gospodarki również widać wzrosty. Więc nie tylko pracownicy sektorów informatyki, bankowości i marketingu odczuli poprawę. Choć ich zarobki są oczywiście najwyższe w stosunku do innych sektorów. Także ofert pracy dla tych specjalistów pojawia się najwięcej.

Szczególnym obszarem, w którym zarobki studentów nie spadają zwykle poniżej 3000 zł miesięcznie netto jest sektor rozwoju oprogramowania. Programiści od dawna byli doceniani ale w obecnych czasach wzrost płac jest jeszcze bardziej widoczny. Zaś wynagrodzenia pracujących studentów zaczynają zbliżać się do pracujących na umowach w firmach zwykłych pracowników.

Duże miasta oferują więcej

Lepsze perspektywy dla studentów stwarzają oczywiście największe miasta. Tam stawki miesięczne oraz godzinowe są zdecydowanie większe. Choć oczywiście koszty życia również nie należą do niskich.

Zarobki studentów wg pracuj.pl (stawki netto w złotych):

  • Obszar IT i rozwój oprogramowania – ok. 3000 zł
  • Marketing – ok. 2400 zł
  • Finanse – ok. 2100 zł
  • Sprzedaż i handel – ok. 2000 zł
  • Sektor prawa – poniżej 2000 zł

Staże szansą na zatrudnienie

Dla tych studentów, którzy nie chcą szukać zatrudnienia w tradycyjny sposób atrakcyjne mogą być staże zawodowe. Dobrze wybrana branża, w której odbywany jest staż może być początkiem rozwoju kariery zawodowej. Szczególne powody do zadowolenia mają studenci z sektora IT. W tej branży ofert staży i pracy pojawia się obecnie najwięcej. Również stratedzy, marketingowcy oraz pracownicy sektora bankowego nie mają powodów do narzekań. Choć jest to sytuacja, która ma miejsce głównie w dużych miastach.

Wzrost zarobków wraz ze wzrostem doświadczenia

Nadal istnieją branże, w których młodzi ludzie na wyższe zarobki muszą zaczekać. Pod tym względem specyficzny jest sektor związany z prawem. Połowa studiujących pracowników w tej branży nie osiąga kwoty 2 tys. zł netto miesięcznie. Jednak, kiedy zyskają doświadczenie i zaczną pracować jako prawnicy, radcy prawni albo notariusze ich zarobki dynamicznie wzrosną. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pracowników budowlanych oraz sektora sprzedaży. Jako pracownicy początkowi albo pomocnicy zarabiają o wiele mniej niż ich bardziej doświadczeni koledzy. Zaś wraz ze wzrostem stażu pracy, kompetencji i doświadczenia ich zarobki wzrastają.

7.5/10 - (11 votes)

2 myśli nt. „Ile zarabiają pracujący studenci?

  1. Adam

    Studenci to osoby bez doświadczenia, trudno aby kto taki zarabiał więcej niż pracownik wykwalifikowany, któremu można powierzyć większą odpowiedzialność.

    Odpowiedz
  2. Waldek

    Niestety zarobki w Polsce są śmiesznie niskie w stosunku do zachodnich za tę samą pracę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ 2 = 4