Jak obniżyć rachunki za prąd?

przez | 19 maja 2019

W wielu artykułach na stronie dowiesz się jak zaoszczędzić na wodzie, ogrzewaniu, jedzeniu, zakupach i rozmowach telefonicznych. U mnie największym problemem jest oszczędzanie energii elektrycznej (pewnie dlatego tak długo zwlekałem z napisaniem tekstu na ten temat). W końcu jednak czas się rozprawić również z wysokimi rachunkami za prąd. Szczególnie, że dzień w naszym kraju już latem staje się coraz krótszy, potrzebujemy więcej sztucznego światła. Dodatkowo mniej czasu spędzamy w ogrodzie, a więcej w domu.

Jak mniej płacić za prąd bez większych wyrzeczeń?

Oczywiście jest kilka sposobów na mniejsze rachunki za prąd, które stosuję. Jednak nie wykorzystuję tego w takim stopniu, w jakim powinienem. Przyglądając się ostatnio budżetowi zobaczyłem, że rachunki, nawet w okresie letnim były stosunkowo wysokie, więc czas coś z tym zrobić. Po raz kolejny widzę, jak ważne jest prowadzenie budżetu domowego.

Podstawowe zasady

pisanie laptop blog finanse internet

pixabay.com/pl

Jeżeli tylko to możliwe wykorzystuj światło dzienne (wiem, wiem bardzo trudno o to szczególnie w listopadzie i grudniu). Nie zasłaniaj okien ciężkimi, ciemnymi firanami, roletami, gdy na dworze jest jasno. W całym domu powymieniaj żarówki na energooszczędne świetlówki ledowe dostosowując je do poszczególnych pomieszczeń. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
Jeśli nie korzystasz z jakiegoś urządzenia, to po prostu je wyłącz. Nie pozostawiaj też urządzeń w trybie czuwania. Mimo iż pobór prądu jest naprawdę minimalny, to biorąc pod uwagę ilość urządzeń, które obecnie mamy w domach robi się z tego dodatkowe kilka złotych. Zadbaj o swój sprzęt. Regularnie odkamieniaj pralkę, czyść zmywarkę, odmrażaj lodówkę. Odkurzaj komputer i inne sprzęty. Niektóre z nich dzięki takim zabiegom będą zużywać mniej prądu, a wszystkie na pewno będą sprawne przez dłuższy czas.

Płyta ceramiczna

Jeżeli masz płytę ceramiczną to zwróć uwagę, w jakich garnkach gotujesz. Najlepsze są takie, które przylegają całą powierzchnią do płyty. Różnica w zużyciu może wynosić do 50%. To bardzo dużo, szczególnie, gdy gotujemy codziennie w domu.

Piekarnik elektryczny

Najekonomiczniejszy jest piekarnik z termo-obiegiem, dlatego jeżeli w najbliższym czasie planujesz zakup nowego piekarnika to dobrze jest wybrać wyposażony w tę funkcję. Podczas pieczenia jak najmniej otwierajmy piekarnik, co redukuje koszty. Na 5 lub 10 minut przed planowanym końcem pieczenia wyłącz piekarnik. Temperatura nadal będzie się utrzymywać, a zmniejszamy zużycie prądu.

Zmywarka

Podobnie jak w przypadku pralki włączajmy ją, gdy jest zapełniona. Jeśli naczynia są mocno zabrudzone i zaschnięte zmywarka często nie radzi sobie z dokładnym czyszczeniem. Przed włożeniem naczyń do zmywarki namoczmy je i pozbądźmy się resztek jedzenia.

Żelazko

Prasowanie to czynność, której po prostu nie cierpię. Nie wszystko trzeba prasować, jednak jest wiele ubrań, które bez żelazka się nie nadają do noszenia. Wbrew pozorom tutaj również można trochę zaoszczędzić energii elektrycznej i sporo czasu. Jeśli musimy coś wyprasować to najlepiej robić to hurtowo, tzn. po praniu posortować ubrania, które wymagają prasowania i zrobić to za jednym razem. Żelazko nagrzewamy jeden raz, a dodatkowo oszczędzamy czas na przygotowaniu miejsca do prasowania.

Pralka

Pralka „pożera” nie tylko prąd, ale również dużo wody, dlatego warto z niej mądrze korzystać. Włączaj pranie, kiedy masz pełen wkład, a nie gdy chcesz wyprać dwie koszulki. Ubrania bardzo zabrudzone najpierw namaczaj z dodatkiem odplamiacza lub korzystaj ze wstępnego prania. Unikniesz ponownego prania niedopranej odzieży.

Telewizor

W wielu domach telewizor jest włączony przez większą część dnia. Zastanów się czy nie jest tak, że nawet, kiedy nie oglądasz to on jest cały czas włączony? Ogranicz oglądanie telewizji i zachęć do tego swoich bliskich.

Komputer

oszczędności pieniądze

pixabay.com/pl

Jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego to musimy się liczyć z tym, że zużywa on dużo prądu. Oczywiście wszystko zależy od poszczególnych podzespołów, jednak jest on zdecydowanie droższy w użytkowaniu niż laptop.
Jeżeli przerwa w pracy przy komputerze trwa dłużej niż 15 minut to wyłącz go. Przy krótszych przerwach nie ma to sensu, ponieważ pobór prądu podczas ponownego włączania stacji jest na tyle duży, że jest to nieekonomiczne. Często zdarzają nam się krótsze przerwy i wtedy skorzystanie z opcji „uśpienie”, dzięki czemu zużycie prądu będzie mniejsze.

Małymi krokami do dużych oszczędności

Oszczędzanie na energii elektrycznej nie musi być ani trudne, ani też uciążliwe. Jeżeli uważasz, że mimo zmian, jakie wprowadziłeś nadal Twoje rachunki za prąd są wysokie warto rozważyć zmianę dostawcy prądu.

9.3/10 - (15 votes)

2 myśli nt. „Jak obniżyć rachunki za prąd?

  1. nikko

    Na rynku są już gniazdka elektryczne z wyłącznikami, które sprawiają, że np. mikrofala nie pobiera prądu na czuwaniu. Polecam przetestować.

    Odpowiedz
  2. Karol

    Część domowników zapomina nawet zgasić światło po wyjściu z pokoju. Edukowanie ich idzie opornie ale widzę postępy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ 4 = 1