Jak zaoszczędzić na eksploatacji lodówki? Porady

przez | 8 października 2016

Ceny prądu wzrastają systematycznie w kolejnych latach. Choć używamy energooszczędnych urządzeń to za energie elektryczną płacimy coraz więcej. Ponieważ wrasta zarówno liczba urządzeń elektrycznych w naszych domach, jak również ich moc. Jak pokazują badania naukowe najwięcej prądu w gospodarstwach domowych zużywa najczęściej lodówka. Urządzenie to pracuje przecież przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Tymczasem używając chłodziarko-zamrażarki w odpowiedni sposób możesz zaoszczędzić nawet 100 zł rocznie na eksploatacji lodówki w domu.

Niższe koszty użytkowania chłodziarko-zamrażarki

koszty użytkowania lodówki

sxc.com

To, że koszty energii elektrycznej wzrastają systematycznie jest zauważalne biorąc pod uwagę okres, co najmniej kilku lat. Nie da się wyłączyć tego urządzenia z oczywistych względów, tak jak pralki, zmywarki albo kuchenki mikrofalowej. Jednak koszty użytkowania lodówki można skutecznie ograniczyć. Wystarczy stosować się do ogólnie dostępnych zaleceń. Najefektywniejsze z nich znajdziesz w moim artykule na blogu. Są to metody proste do wdrożenia, wymagają tylko odrobiny samodyscypliny.

Porady pozwalające zacząć oszczędzać

  • Dobierz urządzenie dopasowane do potrzeb. Jeżeli jesteś singlem i przechowujesz małą liczbę produktów w lodowce zwróć uwagę na dobór odpowiedniej pojemności. Kupowanie zbyt dużej w stosunku do potrzeb chłodziarko- zamrażarki to częsty błąd. Tymczasem dla jednej osoby całkowicie wystarczająca pojemność to ok 100-120 l w części chłodzącej.
  • Lodówka powinna zostać ulokowana jak najdalej od źródeł ciepła. Takich jak grzejniki, kuchnie elektryczne i gazowe, piekarnik, miejsc nasłonecznionych.
  • Wymiana temperatury z otoczeniem odbywa się najczęściej poprzez tylna ścianę chłodziarko-zamrażarki. Dlatego tak ważny jest, co najmniej 10 centymetrowy odstęp od ściany oraz innych urządzeń. Powietrze powinno mieć możliwość swobodnego przepływu wokół urządzenia.
  • Ustawienie zbyt niskiej temperatury w części chłodzącej oznacza wzrost kosztów pobranej energii elektrycznej o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Zalecany zakres temperatur to ok 4 do 7 st. C. Niższe wartości oznaczają istotny wzrost kosztów zużytego prądu.
  • Jeżeli zamrażarka ma oddzielną regulacje temperatury optymalnie jest ustawić ok. minus 15 st C.

Klasy energooszczędności urządzeń

ograniczenie kosztów lodówki

pixabay.com

Kupując nowa lodówkę zwróć uwagę na jej klasę energooszczędności. Urządzenie w klasie A zużyje znacznie mniej energii elektrycznej od tego o klasie B. Zakup dużo wyższej klasy energetycznej nie zawsze jest opłacalny ekonomicznie. Koszt chłodziarko-zamrażarek o klasie AAA potrafi być dwukrotnie wyższy od urządzeń w klasie AA.

Jeżeli policzysz ilość zaoszczędzonego prądu i jego koszt, okazuje się ze przez zakładany czas eksploatacji lodówki wyższa cena zakupu nie zwróci się. Ponieważ współczesne chłodziarko-zamrażarki nie wytrzymują zwykle eksploatacji przez 25-30 lat. Jakość obecnych lodówek a przede wszystkim ich trwałość jest o wiele niższa.
Nie wyobrażam sobie również eksploatacji urządzenia przez 30 lat, z przyczyn między innymi higienicznych. Lodówka może się zepsuć o wiele wcześniej, co jest zwykle celowym zabiegiem producentów.

8.8/10 - (12 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 × = 21