Karta kredytowa a debetowa – różnice i podobieństwa

przez | 25 października 2016

Obecnie posiadanie karty płatniczej stało się już standardem. Używamy jej, na co dzień w sklepach spożywczych i przemysłowych, na stacjach benzynowych, nawet na myjniach samochodowych. Oczywiście także do wypłat z bankomatów oraz wpłat gotówki we wpłatomatach.

Jednak tylko część klientów banków orientuje się, jakie są różnice pomiędzy kartą kredytową a debetową. Często pojęcia te są używane zamiennie, również w mylnym znaczeniu. Czas wyjaśnić tę kwestię i wskazać podobieństwa oraz różnice obydwu typów plastikowego pieniądza. Wskazać, na jakich zasadach wydawane są karty oraz do jakich celów je wymyślono.

Noszenie gotówki mniej bezpieczne od używania karty

karta kredytowa zakupy

freimages.com

Badania przeprowadzone w współczesnym społeczeństwie są dość jednoznaczne. Bezpieczniej i wygodniej jest nosić przy sobie kartę niż gruby plik banknotów. Plastikowy pieniądz mniej rzuca się w oczy i jest bardziej poręczny. W przypadku kradzieży osoba niepowołana bez znajomości kodu PIN nie użyje karty. Oczywiście, jeżeli zablokowaliśmy wcześniej możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych, co jest bezpłatną opcją w większości banków.

Dla osób, które chcą płacić zbliżeniowo jest jeszcze inne rozwiązanie. Mianowicie ustalenie dziennego limitu płatności bezstykowych. Podobne limity można ustanowić dla dziennych transakcji kartą z użyciem kodu PIN oraz dla wypłat z bankomatów. Również odpowiedzialność posiadacza skradzionej karty jest w awaryjnej sytuacji niewielka. Wystarczy ją zastrzec, aby w najgorszym przypadku większość wydanej kartą kwoty zwrócił bank.

Podobieństwa i różnice

Fizyczne odróżnienie kart kredytowych od debetowych jest coraz trudniejsze. Wiele lat wstecz wszystkie karty kredytowe były wypukłymi zaś debetowe płaskimi. Obecnie te różnice zniknęły, również debetówki są wypukłe. Zaś część banków wydaje również płaskie karty kredytowe. Wprawny obserwator wychwyci jednak różnice w nazewnictwie umieszczonym na plastiku. Mam na myśli oczywiście angielski napis sugerujący od razu typu karty, czyli „Debit”. Jest najczęściej umieszczany pod graficznym symbolem organizacji płatniczej, która wydała kartę (VISA albo MasterCard).

Cechy karty debetowej

Szacunki mówią, że ponad 90% posiadanych przez Polaków kart to popularne debetówki. Co jest zrozumiałe z jasnych względów. Banki każdemu otwierającemu konto osobiste wydają ten typ plastiku bez konieczności przedstawiana zaświadczeń o dochodach. Wystarczy otworzyć rachunek osobisty, aby otrzymać z lekkim opóźnieniem kartę debetową. Taka popularność jednak ma swoje zalety. Przez lata rozwinięto dość mocno funkcjonalności kart debetowych na tyle, że prawie nie ustępują pod tym względem kartą kredytowym. Zaś możliwościami w codziennym użytkowaniu nawet je przerastają.

Kartami debetowymi możesz płacić we wszystkich punktach handlowych, wypłacać gotówkę z bankomatów oraz z kasy sklepowej (Cash Back), wpłacać środki w wpłatomatach, płacić przez Internet, także w zagranicznych sklepach.
Dokonując płatności kartą debetową używasz środków znajdujących się na koncie bankowym. Oczywiście, jeżeli podpisałeś umowę ze swoim bankiem możesz korzystać również z debetu na rachunku do ustalonej wysokości.

Karty kredytowe dla wybranych

kredytowe i debetowe karty płatnicze

Fot.: pixabay.com

Obostrzenia dotyczące kart kredytowych sprawiły, że stały się one bardziej elitarnym typem plastikowego pieniądza. Niestety również droższym w obsłudze i mniej popularnym. Aby otrzymać kartę kredytową często nie trzeba zakładać nawet konta osobistego w danym banku. Konieczne jest jednak przedstawienie zaświadczenie o dochodach w wymaganej przez daną instytucję wysokości.

Dla karty kredytowej tworzone jest specjalne konto techniczne, które jest obciążane przy płatnościach. Więc zaciągasz w banku swoisty kredyt wraz z ustalonym w umowie okresem bezodsetkowym.
Pozwala, więc na zakupu niezależnie od stanu Twojego konta. Co również bywa pułapką dla osób które regularnie zadłużają się w ten sposób. Nie polecam natomiast wypłacać kartą kredytową gotówki z bankomatów. Bank naliczy za takie transakcje bardzo wysokie prowizje. Gdyż do tego celu służy popularniejsza karta debetowa.

Aktywne użytkowanie

W obecnych czasach zarówno posiadacze kart kredytowych, jak i debetowych powinni liczyć się z kosztami ich obsługi. Wiele banków nie nalicza opłat gdy karta jest aktywnie użytkowana. Oznacza to zwykle konieczność dokonania płatności bezgotówkowych plastikiem w skali miesiąca. Na sumy łączne rzędu np. 100 do 300 zł albo na dowolne kwoty z liczbą minimalną 4 – 5 transakcji miesięcznie. Choć da się jeszcze znaleźć nieliczne banki na rynku, które prowadzą karty bezwarunkowo bezpłatnie.

8.8/10 - (9 votes)

Jedna myśl nt. „Karta kredytowa a debetowa – różnice i podobieństwa

  1. Agnes

    karty kredytowe to złe rozwiązanie, sama z nich nie korzystam, zwykła karta debetowa jest wystarczająca i nie ma pokusy, żeby zaszalec i wydać więcej niż możemy jak to jest w przypadku karty kredytowej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 ÷ 19 =