Na czym polega faktoring?

przez | 21 listopada 2022

Faktoring to szansa na poprawę płynności finansowej firmy. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania, aby móc dysponować gotówką, nie czekając na to, aż klient opłaci fakturę. Co warto wiedzieć o faktoringu?

Firma musi stale się rozwijać, dlatego niezbędne są środki na inwestycje i uzupełnianie stanów magazynowych. Niestety, prowadząc sprzedaż z odroczonym terminem płatności, musimy liczyć się z faktem, że wpływa to na naszą płynność finansową. Może się więc okazać, że nie wystarczy nam środków na finansowanie działalności firmy, ponieważ pieniądze będą zamrożone w niezapłaconych fakturach. W takiej sytuacji warto skorzystać z usługi faktoringu. Na czym to polega?

Na czym polega faktoring?

Faktoring (pełna nazwa – faktoring wierzytelnościowy) to sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Zamiast więc czekać, aż kontrahent opłaci fakturę, można od razu dysponować pieniędzmi. O faktoringu warto pomyśleć przede wszystkim w sytuacji, gdy długi termin płatności (np. 60, czy 90 dni) sprawia, że pieniądze firmy są zamrożone, co utrudnia spłatę własnych zobowiązań lub dokonywanie nowych inwestycji. W takiej sytuacji należy zwrócić się do firmy faktoringowej lub banku, który świadczy tego typu usługi. Faktor, czyli instytucja, która udziela faktoringu, wykupuje od faktoranta, czyli przedsiębiorcy, jego należności, wypłacając w zamian gotówkę. W zależności od rodzaju faktoringu i konkretnej umowy faktoringowej następuje to w ciągu kilku dni, a często kilku godzin. Więcej o faktoringu dowiesz się na pragmago.pl.

Jakie rodzaje faktoringu wyróżniamy?

W zależności od wybranych kryteriów wyróżniamy kilka rodzajów faktoringu. Biorąc pod uwagę zakres ryzyka, faktoring dzielimy na:

  • faktoring pełny – w tym przypadku faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za należność. Przedsiębiorca sprzedaje fakturę, dostaje pieniądze i dla niego sprawa jest już zakończona. Kontrahent otrzymuje numer konta, na który musi przelać pieniądze firmie faktoringowej. Przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy sprawia, że w razie problemów z wypłacalnością to faktor zajmuje się windykacją należności.
  • faktoring niepełny – w tym przypadku to przedsiębiorca musi zadbać o to, aby kontrahent opłacił fakturę w terminie. Brak zapłaty będzie skutkował koniecznością zwrotu przez faktoranta pieniędzy otrzymanych od firmy faktoringowej.
  • faktoring mieszany – jest to połączenie faktoringu pełnego i niepełnego. Firma faktoringowa odpowiada za niewypłacalność kontrahentów przedsiębiorcy do wysokości kwoty wynikającej z umowy faktoringu. Po przekroczeniu tej kwoty odpowiedzialność przechodzi na przedsiębiorcę.

Warto też zwrócić uwagę na podział faktoringu ze względu na terytorium. Wyróżniamy:

  • faktoring krajowy – mogą z niego skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy zarejestrowani i prowadzący działalność na terenie Polski.
  • faktoring międzynarodowy – przeznaczony dla firm prowadzących interesy za granicą. W przypadku faktoringu międzynarodowego wyróżniamy: faktoring eksportowy (dla firm sprzedających swoje towary za granicę) i importowy (dla firm, które importują towary z zagranicy do Polski).

Dla kogo jest przeznaczona usługa faktoringu?

Z faktoringu mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą od razu dysponować gotówką, nie czekając na zapłatę faktury przez kontrahenta. Jest to ciekawa opcja przede wszystkim dla małych i średnich firm oraz freelancerów, którzy przez faktury z odroczoną płatnością mogą utracić płynność finansową. Faktoring pozwala szybko odzyskać zamrożone w fakturach pieniądze i przeznaczyć je na dowolny cel. Faktoring daje też przewagę konkurencyjną, ponieważ dzięki niemu można oferować kontrahentom dłuższe terminy płatności. Warto wiedzieć, że faktoring nie obniża zdolności kredytowej i umożliwia odliczenie kosztów finansowania od podatku dochodowego i VAT.

9.4/10 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × = 7