Większość z nas posiada oszczędnościowo rozliczeniowe rachunki osobiste. Jednak istnieją także inne rodzaje kont bankowych, różniące się parametrami, przeznaczeniem i funkcjonalnością. Pozwalające bardziej efektywnie gromadzić oszczędności albo dokonywać transakcji w obcych walutach. Jak również dedykowane innym grupom klientów, indywidualnych i przedsiębiorców. Zatem czas przyjrzeć się ofercie instytucji finansowych w tym zakresie.
Konta osobiste
Najpopularniejszy rodzaj rachunków bankowych to konta osobiste. Skierowane głównie do pełnoletnich klientów indywidualnych. Służące do bieżącego zarządzania finansami. Osobiste rachunki oszczędnościowo rozliczeniowe to rodzaj konta bankowego, które użytkuje większość z nas. Otrzymujemy na nie przelewy wynagrodzenia, zasiłków, stypendiów. Służą do bieżącego regulowania płatności, transakcji kartami i wypłat gotówki z bankomatów.
Rachunki oszczędnościowe
Kolejny popularny rodzaj kont bankowych to rachunki oszczędnościowe. Mające zapewnić klientom banków wyższe oprocentowanie, od popularnych ROR-ów. Gdzie odsetki są praktycznie zerowe. Konta oszczędnościowe zwykle pozwalają ochronić oszczędności przed inflacją, czyli spadkiem realnej wartości pieniądza. Są tak skonstruowane, aby motywować do oszczędzania na nich pieniędzy. W tym celu wiele banków stosuje system kar, dla osób zbyt często naruszających zgromadzone oszczędności. Opierających się zwykle na prowizjach za przelewy z takich kont. Często tylko pierwszy przelew, z rachunku oszczędnościowego na osobisty, w miesiącu kalendarzowym, jest bezpłatny. Zaś odwrotnie, z konta osobistego na oszczędnościowe wszystkie przelewy są darmowe.
Konta walutowe
Globalizm sprawił, iż wielu z nas korzysta ze środków denominowanych w postaci innej, niż Polski Złoty. Widząc konieczność dostosowania oferty do zmian na rynku, banki zaoferowały swoim klientom konta walutowe. Pozwalające rozliczać się najczęściej w euro, dolarze amerykańskim, franku szwajcarskim i funcie brytyjskim. Choć czasami, spotykane, są też inne jednostki pieniężne, z pozostałych krajów. Pieniądze przelewane na konta walutowe z zagranicy, bez przewalutowania po kursie banku. Więc oszczędność dla klienta jest zauważalna. Do tego do rachunków walutowych, można czasami otrzymać kartę płatniczą, rozliczaną w walucie danego konta.
Rachunki firmowe
Konta dedykowane przedsiębiorcom oraz spółką prawa handlowego, to kolejny rodzaj kont bankowych w ofercie. Pozwalają rozliczać się z kontrahentami. Regulować bieżące zobowiązania, wobec Urzędu Skarbowego i innych podmiotów. Większość banków prowadzi konta firmowe bezpłatnie albo z niskim poziomem opłat. Oferując szereg usług dodatkowych do rachunku. W tym możliwość finansowania inwestycji albo wykorzystania limitu odnawialnego. Do kont firmowych banki chętni wydają karty płatnicze. Pozwalając na korzystanie z bankomatów, wpłatomatów oraz płatności tradycyjne i internetowe.
Inne rodzaje kont bankowych
Istnieją również inne typy rachunków. Przykładowo konta techniczne, służące do obsługi lokat, kart przedpłaconych i kredowych. Jednak z punktu widzenia klienta, nie mają większego znaczenia. Gdyż banki nie dzielą się zwykle informacjami na ich temat. Dlatego można uznać, że wymienione wyżej rodzaje kont bankowych, za podstawowe. Które powinien znać każdy z nas. Wraz z ich podstawowymi funkcjami i przeznaczeniem.
Prawo bankowe wyróżnia jeszcze inny podział, w którym można znaleźć, tzw. rachunki powiernicze.
Do zestawienia dodałbym konta młodzieżowe. Dedykowane niepełnoletnim klientom banków. 😉