Doczekaliśmy się w Polsce kolejnego ciekawego rozwiązania w bankowości elektronicznej. mBank podobnie jak pięć innych banków umożliwił swoim klientom dokonywanie transakcji z użyciem telefonu komórkowego. Bez konieczności używania karty debetowej wydawanej standardowo do rachunku. Nowy system płatności mobilnych nosi nazwę BLIK. Jest kolejnym etapem w rozwoju bankowości elektronicznej w kierunku rozwiązań mobilnych.
Możliwości systemu BLIK
Obecnie funkcjonalność BLIK dostępną jest w aplikacjach mobilnych sześciu wiodących banków w Polsce
. Organizacje promującą ten standard tworzą ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, mBank (opisywany na blogu we wpisie podpowiadającym jak założyć konto w mBanku) , Alior Bank, PKO Bank Polski oraz Bank Milenium. Tak duża i silna grupa ma dość dużą przewagę na rynku nad rozwiązaniami konkurencji, jak choćby alternatywny system banku Pekao SA. Co pozwala przypuszczać że BLIK wkrótce stanie się standardem w Polskich płatnościach mobilnych.
System BLIK umożliwia wypłaty gotówki z bankomatów, płatności w sklepach oraz w Internecie. Bez konieczności posiadania przy sobie karty debetowej. Jednak także zatwardziali zwolennicy kart płatniczych mogą obecnie wykorzystać BLIK, który w mBanku jest darmowy jako opcja awaryjna. Choćby w przypadku zgubienia albo kradzieży karty lub zwykłego zapominalstwa (nie zabranie z domu portfela). W mBanku obecnie także w przypadku zastrzeżenia zagubionej karty możemy płacić i wypłacać środki smartfonem, o ile dla karty w tym czasie nie upłynął termin jej ważności.
Transakcje mobilne smartfonem
BLIK pozwala teoretycznie uniezależnić się od kart debetowych oraz naklejek na telefon i breloków z technologia zbliżeniową NFC. Wystarczy nam smartfon z aktualną aplikacją mobilną banku oraz dostęp do Internetu. Na urządzeniach obsługujących ten standard znajdziesz zwykle naklejkę albo informacje o akceptacji BLIK. W kasie sklepu informujesz sprzedawcę, że masz zamiar zapłacić telefonem za pomocą aplikacji mobilnej.
Wystarczy, że korzystając ze swojego numeru PIN zalogujesz się do „apki” w telefonie. BLIK generuje sześciocyfrowy kod potwierdzający transakcję.
Kiedyś zastanawiałam się po co mi BLIK, ale kiedy pierwszy raz go użyłam, byłam zachwycona. Czemu? Zapomniałam karty z domu albo mamie zabrakło pieniędzy na koncie, więc wystarczy poprosić o kod, wpisać w terminal i zaakceptować w swojej aplikacji mobilnej. Szkoda, że od czasu wprowadzenia tej usługi przez banki, nie wszędzie jest dostępna możliwość płacenia BLIKiem lub pracownicy jej nie znają