Jak liczy się podatek od nagrody?

przez | 6 grudnia 2015

Wielu z nas próbuje szczęścia i bierze udział w grach losowych. Liczymy na duże wygrane pieniężne lub rzeczowe. Każdy z nas marzył kiedyś o wygranej dużej sumy pieniężnej, samochodu albo domu. Warto jednak wiedzieć o tym, że od każdej nagrody trzeba zapłacić podatek. Podpowiem, jak wygląda naliczanie podatku od wygranej i w jakich sytuacjach nie musimy go płacić. Dowiesz się, do jakiej wysokości wygranej jesteś zwolniony z daniny na rzecz skarbu państwa. Czy nagrody rzeczowej również musisz zapłacić podatek oraz kiedy odprowadzi go za Ciebie organizator konkursu.

freeimages.com

freeimages.com

Podatek od wygranej pieniężnej

Każda wygrana zarówno pieniężna jak i rzeczowa dla urzędu skarbowego jest przychodem, od którego trzeba odprowadzić odpowiednią kwotę podatku. Według polskiego prawa, podatek dochodowy od osób fizycznych jest zryczałtowany i wynosi 10% wartości nagrody. Na szczęście osoba, która wygrała nagrodę nie musi samodzielnie martwić się o podatek, ponieważ obowiązek ten ciąży na organizatorach konkursu lub loterii. Odpowiednia kwota zostaje pobrana od zwycięzcy gry i przekazana do urzędu skarbowego przez organizatora. W przypadku, gdy wygraną była określona suma pieniędzy, zwycięzca dostanie ją pomniejszoną o 10%.

Podatek od nagrody rzeczowej

Jeśli nagrodą w konkursie był przedmiot procedura wygląda inaczej. Osoba nagrodzona zobowiązana jest wpłacić na konto organizatora równowartość 10% wygranego przedmiotu. Niestety, nie każdego stać na wyłożenie dużej kwoty pieniężnej, która jest potrzebna, jeśli nagrodą jest na przykład drogi samochód. Warto wiedzieć, że wygranej w konkursach nie trzeba rozliczać w zeznaniu rocznym PIT. Do rozliczenia zobowiązany jest płatnik podatku, a w tym przypadku jest nim organizator, który musi złożyć deklarację PIT-8AR.

Daniny na rzecz fiskusa możesz uniknąć

Naliczanie podatku od wygranej nie zawsze jest konieczne. Dzieje się tak, gdy osoba wygra w grze liczbowej kwotę mniejszą niż 2280 złotych. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku przekroczenia tej sumy, opodatkowaniu podlega cała kwota, a nie tylko nadwyżka. Płacenia podatku uniknie także ten, kto wygra nie więcej niż 760 zł w konkursie, który był ogłaszany w mediach. Uprzywilejowani są także zwycięzcy wszystkich gier z dziedzin nauki, sztuki, sportu i dziennikarstwa.

Sprzedaż nagrody zdobytej w konkursie

Wiele osób próbuje sprzedać swoje wygrane. Trzeba jednak pamiętać, że musimy odczekać pół roku, jeśli nie chcemy płacić podatku od sprzedawanego przedmiotu. Urzędnicy coraz częściej przeszukują pod tym kątem portale aukcyjne i wszczynają kontrole. Powinieneś się z tym liczyć sprzedając wygrane przedmioty. Po pół roku Urząd Skarbowy uznaje wygrany przedmiot za „używany” i jego sprzedaż nie obciąży Cię koniecznością zapłaty podatku.

9.5/10 - (12 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 ÷ = 3