Odwrócona hipoteka to oferta od banków, w której kredytobiorca oddaje swoje mieszkanie w zamian za to zostaje mu wypłacana dożywotnia, comiesięczna tzw. renta. Suma wypłacanej renty zależna jest od płci, wieku kredytobiorcy i wartości nieruchomości. Jest to stosunkowo nowy produkt bankowy adresowany do osób w wieku powyżej 60 lat.
Procedury bankowe w przypadku śmierci
Co jednak w przypadku śmierci kredytobiorcy. Mianowicie bank przejmuje nieruchomość i ma prawo do sprzedania jej po aktualnej cenie rynkowej. Taka forma kredytu umożliwia swobodne zagospodarowanie swoich pieniędzy, którymi była właśnie ta nieruchomość a nie środki na koncie bankowym. Jednym z warunków jest mieszkanie własnościowe lub dom. Boże być to także prawo do mieszkania spółdzielczego.
Podczas podpisywania umowy kredytowej, kredytobiorca nie musi obawiać się tego, że nie ma zdolności kredytowej, czy tego, że będzie musiał brać zaświadczenie o dochodach, gdyż nie spłaca się żadnych rat. Nie może także być zapisany w Krajowym Rejestrze Długów. Należy też wspomnieć, że jeżeli spadkobiercy spłacą zaciągnięty dług pozostają przy pełnych prawach do nieruchomości. Jednak nie może być sytuacji, że kredytobiorca jest winien instytucji finansowej więcej niż warta jest nieruchomość. Osoba, zaciągająca taki kredyt na czas jego trwania, jest zobowiązana do płacenia podatków i innych kosztów, gdyż w dalszym ciągu jest jedynym właścicielem nieruchomości, co zobowiązuje go do uiszczania opłat. Mimo, że taka forma kredytu jest nowością w Polsce, nie można go traktować z góry źle.
Odzyskujemy zamrożony kapitał
Warto wziąć pod uwagę możliwość odwróconej hipoteki. Może to być jedyna forma, aby swój kapitał (tak naprawdę stojący bezużytecznie) został w jakiś sposób spożytkowany, zarobił w jakiś sposób i może w końcu uwolni spadkobierców od problemu. Zwłaszcza „komu co się należy” albo od dylematu, kto zajmie się domem, gdy nas zabraknie, dlatego, że właśnie wielu ludzi starszych, w podeszłym wieku szuka jak najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla siebie.
Loan model i sale model
Trzeba pamiętać, że na rynku ten kredyt funkcjonuje, jako loan model i należy dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem nie wpakujemy się w tzw. sale model, który jest inny, gdyż w momencie podpisania umowy to właściciel przekazuje prawo własności na drugą stronę, która jest w umowie. Oczywiście ten, kto postanowi skorzystać z takiej formy otrzymuje comiesięczną wypłatę, nie musi ponosić kosztów wraz z podatkiem za dom.
Z drugiej strony żaden spadkobierca nie może spłacić kredytu i nie może ubiegać się o wrócenie prawa własności. Warto też nadmienić, że kredyt nie musi być w takiej samej kwocie jak wartość mieszkania. Tak więc, może warto zastanowić się nad tą opcja, jeżeli będzie dla nas odpowiednia, bo nie każdy nowy produkt, czy usługa musi być zła.