Niespłacane zobowiązania finansowe w przypadku niektórych kredytobiorców rozpoczynają proces nadmiernego zadłużenia, który może się zakończyć ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Zaciąganie kolejnych kredytów na spłacenie poprzednich nieuregulowanych zobowiązań nie zawsze jest dobrym pomysłem, choć jeden kredyt zaciągnięty z myślą o uregulowaniu kilku mniejszych kredytów może być dobrym rozwiązaniem. Łatwo jest jednak wpaść w spiralę zadłużenia i zapętlić się na tyle, że zobowiązania skończą się wizytą komornika. To nie jest dobra metoda na to, aby wyjść z długów. Takie działania sprawdzą się tylko na krótką metę, zaś później kłopoty i zadłużenie będą jeszcze większe.
Najpierw zapłać rachunki
Jak wyjść z długów? Przede wszystkim należy realnie ocenić swoje wszystkie zobowiązania, określając ile i komu jesteśmy winni. Planując swój budżet, warto pamiętać, że w pierwszej kolejności należy opłacić wszelkie zobowiązania regularne, czyli opłacić czynsz, rachunki za gaz i prąd, oraz spłacić raty wszystkich kredytów, a dopiero po opłaceniu rachunków możemy ocenić, ile zostaje nam środków na pozostałe wydatki, jak dojazdy do pracy, żywność czy środki czystości.
Negocjuj z pożyczkodawcą
Nie czekajmy na to, aż dostaniemy telefon albo pismo od firmy windykacyjnej. Wizyta komornika i zabranie Twoich dóbr materialnych to nic przyjemnego. Jeśli mamy chwilowe problemy z płatnościami kredytów, warto wystąpić do swojego banku o wydłużenie okresu spłaty kredytu albo zawnioskować o możliwość skorzystania z karencji. W wielu przypadkach zawieszenie spłaty kredytu oznacza, że spłacane są raty kapitałowe.
Warto również negocjować z bankiem w sytuacji, gdy mamy już na swoim koncie jakieś zaległe płatności. Bank może dodatkowo rozłożyć spłatę kredytu lub też zaproponuje nam kolejny kredyt, na korzystniejszych warunkach, dzięki któremu będziemy mogli pospłacać swoje inne kredyty. W takim przypadku należy w pierwszej kolejności spłacić i zamknąć kartę kredytową, która jest bardzo często głównym powodem nadmiernego zadłużenia.
Kupuj rozsądnie i zacznij oszczędzać
W wielu przypadkach nadmierne zadłużenie wynika z faktu, że posługujemy się zbyt często kartą płatniczą zamiast gotówką, co sprawia, że tracimy realną kontrolę nad tym, ile faktycznie wydajemy. Zatem robienie zakupów z listą produktów oraz gotówką w portfelu powinno pomóc. Z myślą o spłaceniu swojego zadłużenia można również sprzedać niepotrzebne przedmioty, przeznaczając pozyskane w ten sposób środki na spłatę długów. Nie przyzwyczajaj się o rzeczy, gdyż możesz je w przyszłości przecież odkupić. Kiedy tylko spłacisz swoje zobowiązania i znajdą się na to wolne środki.
Znajdź dodatkowe źródła dochodów
Wskazane może być także skorzystanie z dodatkowych form zarobku, aby zarobione – dodatkowe pieniądze – przeznaczyć na uregulowanie swoich zobowiązań finansowych.
Jeżeli masz jakieś hobby, możesz zająć się nim bardziej profesjonalnie. Sprawdź czy uda się na nim zarobić. Dodatkowa praca a nawet dwa etaty, tak część kredytobiorców poradziła sobie ze spłatą zobowiązań.
Ostatnie promocje sprzedażowe na które nabierają się miliony ludzi pokazują jak nisko stoi nasza edukacja finansowa.
Artykuł bardzo przydatny, pokazałem go swojej dziewczynie, która ma problem z długami.
Największy problem z oszczędzaniem mają kobiety i niestety to one przepuszczają większość pieniędzy na buty, ubrania, kosmetyki.
Niestety media propagują zadłużanie się. Dłużników łatwiej jest kontrolować i zarabiać na pożyczaniu im coraz więcej.
Czy według Ciebie wszystkie długi są złe?
Piętnuję przede wszystkim zobowiązania zaciągane w celach konsumpcyjnych.
Mądrze zaciągnięty kredyt hipoteczny albo inwestycyjny może być dobrą opcją o ile ktoś robi to z głową i nie na wyrost.
Najlepszy sposób na długi to ich unikanie.
Szkoda że nie myślą tak miliony zadłużonych w celach konsumpcyjnych 😉