Zdolność kredytowa to termin, który wielu osobom kojarzy się bardzo nieprzyjemnie. Mowa tu o zbiorze parametrów analizowanych przez bank w momencie, gdy staramy się o kredyt. Które elementy są najważniejsze oraz jaki poziom zdolności kredytowej jest satysfakcjonujący? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.
Zdolność kredytowa – najważniejsze parametry
Sensem istnienia banków jest dobre zarządzanie ich własnymi finansami. Klucz do sukcesu w tym zakresie to umiejętne operowanie ryzykiem. Udzielanie kredytów nieodzownie łączy się natomiast z jego szacowaniem, czyli analizą wiarygodności osoby aplikującej. Jakie informacje o potencjalnym kliencie są najważniejsze dla pożyczkodawcy?
Wymarzony klient każdej instytucji pożyczkowej to osoba w wieku produkcyjnym, o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i finansowej. Powyższe zdanie wskazuje, zatem na to, że dla banku w szacowaniu ryzyka najważniejsze są następujące kwestie:
- wiek potencjalnego pożyczkobiorcy (najczęściej praktykowana cezura wiekowa to 21-75 lat),
- stan cywilny aplikanta (osoby znajdujące się w związku małżeńskim mają statystycznie wyższe szanse na otrzymanie kredytu, ze względu na rozłożenie odpowiedzialności finansowej pomiędzy dwie jednostki),
- status mieszkaniowy klienta (pożyczkodawcy przychylniej spoglądają na osoby posiadające mieszkanie własnościowe, ponieważ dzięki temu ograniczane są wydatki gospodarstwa domowego na zapewnienie podstawowych warunków bytowych),
- sytuacja zawodowa wnioskującego (analizowane są nie tylko zarobki oraz warunki zatrudnienia potencjalnego klienta, ale również branża, w jakiej pracuje oraz jego staż zawodowy).
Jak zatem widzisz, instytucje finansowe dokładnie sprawdzają osoby zainteresowane zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Drobiazgowość banku wzrasta wraz z kwotą świadczenia, o jakie wnioskuje pożyczkobiorca. Zanim złożymy aplikację warto, więc zastanowić się, jak wygląda nasza sytuacja w kontekście wspomnianych wyżej parametrów.
Zadłużenie a zdolność kredytowa
Powszechnie uznaje się, iż niemal każda osoba jest w stanie zaciągnąć kredyt, choćby na niedużą kwotę. To w zasadzie prawdziwe stwierdzenie, choć istnieje grupa ludzi, którzy niestety niemal nigdzie nie będą w stanie uzyskać pomocy finansowej. Mowa o jednostkach zadłużonych.
Osoby, które posiadają aktywne długi lub zalegają ze spłatą rat w innych instytucjach, zawsze będą uznawane za klientów wysokiego ryzyka. Z tego względu większość banków odmówi jednostkom w spirali zadłużenia przyznania świadczenia. Jeżeli obecnie borykasz się z problemem tego typu, zalecamy, abyś uregulował zaległe należności najszybciej jak to możliwe, ponieważ zwłoka działa wyłącznie na Twoją niekorzyść. W momencie, gdy sytuacja jest krytyczna, a telefony wierzycieli spędzają Ci sen z powiek, koniecznie zgłoś się do specjalistycznej firmy, która pomoże w konsolidacji zadłużenia i wesprze Cię podczas procesu spłaty.
Pożyczka na miarę Twojej zdolności kredytowej
Masz świadomość, że Twoja zdolność kredytowa nie jest satysfakcjonująca, ale z różnych przyczyn nie możesz zrezygnować ze starań o kredyt gotówkowy? Wypróbuj porównywarkę kredytów online, która dopasuje idealną pożyczkę do Twoich potrzeb. Na czym to polega?
W sytuacji, kiedy nie wiesz, jak znaleźć świadczenie na warunkach dopasowanych do Twojej zdolności kredytowej, pomóc może Ci porównywarka kredytów Comparer. To nowoczesne narzędzie zostało zaprojektowane w sposób, który umożliwia symultaniczne porównanie wielu ofert pożyczkowych. Wystarczy, że określisz, jakie parametry kredytu Cię interesują oraz wskażesz podstawowe informacje o Twojej zdolności kredytowej, a algorytm wyłoni propozycje indywidualnie dopasowanych pożyczek.
Mamy czasy w których dobre porównywarki kredytów gotówkowych, stopniowo wypierają stacjonarnych doradców pożyczkowych.