Marzy Ci się własne mieszkanie, ale nie masz pieniędzy ani zdolności kredytowej by wziąć je pod hipotekę ? Może masz dość wiecznych przeprowadzek do nowego miejsca spowodowanych np. nie przedłużaniem umowy najmu mieszkania. Jest jednak mały promyczek nadziei. Możesz ubiegać się o mieszkanie komunalne. Jednak, aby nie było tak łatwo, zawsze jest gdzie jakiś haczyk. Mianowicie, oprócz złożenia wniosku, aby je otrzymać musisz spełniać pewne warunki i niestety tutaj zaczynają się dość duże schody.
Najpierw najubożsi
Dla miasta lub gminy obowiązkiem jest zatroszczenie się o los najuboższych. Aby dostać to mieszkanie trzeba wiec spełniać warunki, które zostały określone w konkretnych uchwałach. Niestety w Polsce mamy tzw. prawo lokalne, które oczywiście musi być zgodne z konstytucją. Problem w tym, że nie jest ono jednolite dla każdego miasta w kraju. Skutek jest taki, że np. w mieście X osoba, która ma trudną sytuacje dostanie to mieszkanie w przeciwieństwie do osoby w mieście Y, gdzie próg tych obwarowań będzie inny i ona już nie otrzyma możliwości skorzystania z takiej pomocy.
Warunki do spełnienia
Jakie wiec warunki musisz spełniać chcąc ubiegać się o mieszkanie komunalne ? Mianowicie, należy zwrócić uwagę na swój dochód netto i brutto, gdyż to on pierwszej kolejności jest brany pod uwagę. Ty musisz zmieścić się w konkretnym przedziale. W tym celu warto sprawdzić nasze możliwości przez Biuro Informacji Kredytowej. Może to i absurd, ale ubiegając się o takie mieszkanie nie możesz mieć prawa własności do innej nieruchomości. Zrozumiałe, że gdyby raczej ktoś miał jakąś nieruchomość to raczej nie ubiegałby się o mieszkanie od miasta.
Pamiętaj też o maksymalnym metrażu przypadającym na jedną osobę, gdyż w tym wypadku także są konkretne obwarowania. To znaczy, że na jedną osobę w gospodarstwie może przypadać nie więcej niż X mkw, które są także inne dla każdego miasta.
Ważną rzeczą jest warunek dotyczący meldunku, to znaczy, że trzeba być zameldowanym na terenie danego miasta przez jakiś okres czasu lub pracować na jej terenie także przez dłuższy czas. musisz być zameldowany na terenie gminy lub tam pracować czasem nawet kilka lat. Pamiętaj, że możesz być osoba z tzw. „pierwszeństwem”. Czasem może to dotyczyć osób, które maja jedno lub więcej dzieci, uczą się, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności czy wiele innych warunków.
Milion lokali w rękach samorządów
Szacunki mówią że w Polsce wciąż ok. miliona mieszkań jest własnością gmin. Samorządy decydują o tym czy sprzedają mieszkania komunalne. Muszą wziąć pod uwagę przepisy, które stanowią iż sprzedawana nieruchomość powinna mieć uregulowaną sytuację prawną. Do tego nie może być w złym stanie technicznym. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest „oddawanie” mieszkań w złym stanie, przyszłym właścicielom w zamian za generalny remont. Programy takie można znaleźć w wielu miastach, ale jak na razie nie cieszą się one zbyt dużym zainteresowaniem ze względu na liczne obwarowania prawne i koszty.
polecam jeszcze doczytać: eporady24.pl/komu_przysluguje_mieszkanie_komunalne,artykuly,18,120,1180.html bo tych warunków poza finansami (tj. żeby były marne) jeszcze trochę jest, no niestety. ale czasami warto się starać niektóre miasta mają fajne lokale!