W obecnych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez posiadania konta w banku. Przecież wpływają nie środki z tytułu wynagrodzenia, renty, stypendium, emerytury, itp. Czy jednak Twoje pieniądze w banku są bezpieczne? Poczucie bezpieczeństwa środków trzymanych w bankach, to przecież podstawa sprawnego funkcjonowania sektora finansowego. Nasze środki są obecnie ulokowane na kontach osobistych, oszczędnościowych, walutowych i lokatach. Sprawdź czy są na tyle bezpieczne, abyś mógł/-a spać spokojnie.
W bankach lokujemy coraz więcej środków
Deponujemy w bankach coraz więcej pieniędzy i obecnie przechowujemy w nich ponad 600 mld złotych. Jest to jednak nadal niewielka kwota w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami. Przeciętny Niemiec zgromadził w banku 44 tys. euro oszczędności a Brytyjczyk w przeliczeniu z funtów aż 60 tys. euro.
Poprawę widać, jeżeli spojrzymy na wskaźniki procentowe. Już prawie 50% Polaków przyznaje się do posiadania oszczędności. Co jest pozytywnym aspektem i pokazuje że coraz więcej z nas rozumie konieczność odkładania części zarobionych pieniędzy.
Czy środki na koncie bankowym są bezpieczne?Nasze środki zgromadzone w banku można obecnie uznać za bezpieczne. W przypadku bankructwa banku, większość z nas odzyska całość zgromadzonych w nim środków, czyli do ok. 400 tys. złotych. Wypłatę gwarantuje nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który w takim scenariuszu zwraca klientom środki do równowartości 100 tys. euro. Gwarancja ta dotyczy jednej osoby i łącznej kwoty, którą zgromadziła w danym banku (na kontach osobistym, oszczędnościowym, walutowym i lokatach). W przypadku małżeństwa, gwarancje liczone są podwójnie. Obejmują, więc 200 tys. euro, czyli ponad 800 tys. zł dla obydwojga. |
Państwo może pomóc
Duże banki w Polsce, oraz takie, w których skarb państwa ma swoje udziały w przypadku trudnej sytuacji finansowej, będą mogły liczyć na wsparcie rządowe. Politycy nie dopuściliby zbyt łatwo do bankructwa, banków takich jak PKO BP, BOŚ, ING Bank Śląski albo Pekao. Więc możemy uznać, że nasze pieniądze w bankach działających na terytorium Polski są bezpieczne. Zarówno w dużych bankach komercyjnych, jak i lokalnych bankach spółdzielczych; nasze depozyty są gwarantowane przez BFG.
Jak zmniejszyć ryzyko?
Być może pomimo gwarancji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nadal masz obawy przed lokowaniem dużych kwot w bankach. Jest sposób zmniejszający ryzyko utraty pieniędzy. Kwoty wyższe od równowartości 100 tys. euro możesz podzielić i umieścić w kilku bankach. Tak, aby w jednym znalazło się maksymalnie ok. 400 tysięcy zł. Tym sposobem zmniejszasz także ogólne ryzyko. Ponieważ są mniejsze szanse na to, aby zbankrutowały równocześnie dwa różne banki. Wybór banków w Polsce jest bardzo duży. Więc zadbaj o to, aby pieniądze zgromadzone przez Ciebie w banku były bezpieczne.
Dywersyfikacja aktywów
Niskie oprocentowanie i wysokość odsetek, jakie oferują obecnie banki nie zachwyca. Choć oczywiście chroni pieniądze przed inflacją. Konta oszczędnościowe i lokaty są bardzo popularnymi i bezpiecznymi formami lokowania nadwyżek finansowych. Jednak istnieją także inne formy lokowania środków. Ekonomiści podpowiadają anegdotą, aby „nie trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku”. Większość oszczędności może spoczywać na rachunkach oszczędnościowych albo lokatach. Zaś ich mniejsza część może pracować w innych aktywach. Takich jak fundusze inwestycyjne i inne formy lokowania pieniędzy. Pamiętaj jednak, że gromadzenie środków w bankach działających w Polsce jest obecnie najbezpieczniejszą formą deponowania oszczędności.
Uważam, że nie ma bezpieczniejszego miejsca na ziemi od banku. Świat by runął gdyby było inaczej.