Kiedyś posiadanie rozdzielności majątkowej przez małżonków było czasami kojarzone z brakiem zaufania, do partnerki lub partnera. Dziś jest to konieczność dla świadomych ludzi, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii finansów. Zwłaszcza, gdy przynajmniej jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Brak rozdzielczości majątkowej może oznaczać poważne tarapaty finansowe dla obydwojga. W przypadku bankructwa firmy albo rozwodu. W skutek, których mogą ucierpieć także ich dzieci. Na szczęście istnieje sposób na zredukowanie zagrożenia, do bardzo niskich wartości.
Odpowiedzialność przedsiębiorcy
Większość firm w Polsce, to małe biznesy rodzinne. Ta forma działalności jest wygodnym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Pozwala ograniczyć koszty i konkurować na rynku np. elastycznością. Jednak osoba prowadząca działalność jest odpowiedzialna całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy. W przypadku bankructwa, konsekwencje finansowe ponosi również małżonek/małżonka. Jeżeli posiadają wspólnotę małżeńską zamiast rozdzielności, odpowiadają całym wspólnym majątkiem. Wbrew pozorom jest to częsty problem. Według różnych statystyk, w ciągu pierwszych 5 lat, upada ok. 9 z 10 firm.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Warto wiedzieć, jak szeroki zakres dóbr podlega pod definicję. W skład wspólności majątkowej wchodzą dobra nabyte przez oboje małżonków, w trakcie trwania małżeństwa, zarówno materialne jak i niematerialne.
Są to:
- Wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej.
- Dochody z majątku wspólnego jak i osobistego każdego z małżonków.
- Środki finansowe uzyskane w trakcie trwania małżeństwa. Gotówkowe, w bankach, funduszach inwestycyjnych i emerytalnych.
- Przedmioty i inne środki trwałe, nabyte np. samochody, meble, wyposażenie domu, RTV i AGD.
Majątek osobisty
W skład majątku osobistego można zaliczyć, przede wszystkim dobra nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego. O ile będziemy w stanie to udokumentować. Dlatego warto przechowywać faktury, paragony i umowy potwierdzające fakt ich nabycia, przed ustanowieniem wspólnoty.
Mogą to być również:
- Prawa niezbywalne, typu spadek, prawa autorskie, odszkodowania.
- Rzeczy służące do zaspokojenia potrzeb wyłącznie jednego z małżonków.
- Nagrody uzyskane z tytułu osiągnięć jednego z małżonków.
Rozdzielność majątkowa w praktyce
Dzięki zastosowaniu rozdzielności majątkowej, można uzyskać wysoki stopień ochrony majątku. Wtedy małżonkowie mogą zachować majątek osobisty oraz dobra, uzyskane w trakcie trwania małżeństwa. Wierzyciel jednego z małżonków, nie może domagać się zwrotu pieniędzy od drugiego. Ponieważ każde z nich posiada majątek odrębny.
Data intercyzy ma znaczenie
Trzeba mieć na uwadze, że ważna jest data ustanowienia rozdzielności majątkowej. Orzeczenie sądowe jak i intercyza nie działają wstecz. Dlatego ich ustanowienie nic nie da, jeżeli wierzyciel wcześniej podjął kroki, służące do zaspokojenia jego roszczeń. Wtedy dług może zostać wyegzekwowany z majątku wspólnego. Chyba, że dojdzie do ugody z wierzycielem.
Jak ustanowić rozdzielczość w małżeństwie?
Można wyróżnić dwie podstawowe formy ustanowienia rozdzielności majątkowej:
- Podpisanie poświadczonej przed notariuszem, tzw. intercyzy. Może zostać zawarta przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo, jak i przez małżonków. Obydwie strony mogą dość swobodnie tworzyć jej treść.
- Rozdzielenie majątku w skutek postępowania sądowego, zakończonego prawomocnym orzeczeniem. Jest to rzadko stosowana forma, z którą wiążą się wysokie koszty, proporcjonalne do wyceny majątku. Zwykle, gdy dojdzie do separacji albo wystąpią ważne przesłanki, wymagające zajęcia się sprawę przez organ sądowy.
Ciekawe ile biznesów popłynęło przez brak rozdzielności majątkowej małżonków. Myślę, że rozsądek zacznie powoli przeważać w społeczeństwie nad zauroczeniem.
Uwierz, że zbyt wiele. Mężczyźni kierują się zbyt często uczuciami, zamiast chłodną kalkulacją tak jak kobiety.