Skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu

przez | 20 września 2018

W kwestii oszczędzania energii w naszych domach powiedziano i napisano już wiele. Jednak proponuje spojrzeć dziś na tę sprawę od strony ogrzewania domu i mieszkania. Dzięki tym praktycznym wskazówkom, uda Ci się oszczędzić energię oraz pieniądze.

Oszczędzanie energii jest bardzo ważnym elementem domowego budżetu dla każdego z nas. Jego efekty oznaczają zwykle dość znaczne kwoty, jakie pozostają w naszych portfelach. Przez lekceważenie tego problemu pieniądze uciekają nam dosłownie drzwiami, oknami, ścianami, fundamentami czy nawet przez komin. Wraz z ciepłem, które tamtędy znika.

Ekologia i oszczędność w jednym

Oczywiście oszczędzanie energii ma również w wpływ na środowisko naturalne. Zużywając mnie energii na ogrzewanie dbamy o aspekt ekologiczny. Nie mniej jednak dzisiaj skupimy się bardziej na jego wpływie na zawartość naszego portfela. Wszystko sprawdza się do tego, aby nauczyć się tego, jak zrobić, by w naszym domu lub mieszkaniu żyło się komfortowo przy minimalnym zużyciu ciepła. Wykorzystasz do tego wszystko, co masz dostępne w domu, łącznie z termostatami, programatorami oraz zaworami grzejników. Przetestuj poniższe rozwiązania, stosuj je zamiennie i znajdź te, które najlepiej zdają egzamin w Twoim domu.

Sposoby na skuteczne ograniczenie kosztów ogrzewania

Na etapie projektowania domu zapamiętaj ważny fakt. Tradycyjne ogrzewanie grzejnikami jest bardziej efektywne ekonomicznie od ogrzewania podłogowego. Ogrzewasz bezpośrednio powietrze w pomieszczeniu, bez niepotrzebnego podgrzewania posadzki, skąd ciepło będzie uciekać poprzez ściany i fundamenty. Tym bardziej, że meble, dywany, wykładziny i łóżka skutecznie blokują efektywne oddawanie ciepła z podłogi do pomieszczenia.

  • Ciepłe powietrze jest rzadsze i unosi się ku górze. W Kanadzie obowiązujące minimum wysokości pomieszczenia to 2,30 metra. Dlaczego? Ze względu na koszty ogrzewania. Każde 2 cm wzrostu wysokości pomieszania to ok. 1% wzrost kosztów ogrzewania. W Polsce minimum to 2,5 m od podłogi do sufitu dla nowo budowanych pomieszczeń mieszkalnych, w stanie surowym. W przypadku starych kamienic gdzie ta wysokość ma nie rzadko 3,5m koszt ogrzania pokoju w stosunku do 2,5m wzrasta aż o 50%. Dlatego tak często stosuje się w nich podwieszane sufity. Nie ma przeszkód, aby również we współczesnych pokojach zastosować choćby styropianowe, kasetony sufitowe, które skutecznie będą blokować ucieczkę ciepła do zimnego sufitu.
  • Włącz ogrzewania później z rana oraz wyłącz je wcześniej wieczorem. Najlepszym sposobem na znalezienie właściwej równowagi jest eksperymentowanie z tymi ustawieniami. Na początek możesz spróbować włączyć ogrzewanie na 30 minut rano, zanim wstaniesz oraz wyłączyć wieczorem na 1 godzinę, zanim położysz się spać. Zasypianie w delikatnie obniżone temperaturze będzie zdrowsze i o wiele przyjemniejsze.
  • Obniż temperaturę w salonie do 20°C – to powinno Ci zaoszczędzić nawet 10% z Twojego rachunku za ogrzewanie. Temperatura w korytarzach i sypialniach powinna być niższa – najlepiej 15-18°C. Unikanie przegrzewania pomieszczeń odbije się pozytywnie na Twoim rachunku. Niezależnie czy ponosisz koszty z tytułu opłat za korzystanie z sieci ciepłowniczej, czy też użytkujesz własne źródło energii. W postaci kotła albo kominka z płaszczem wodnym lub bez.

    grzejnik kaloryfer termostat koszty ogrzewania

    pixabay.com/pl

  • Jeśli masz termostat na kotle centralnego ogrzewania, eksperymentuj, żeby uzyskać najniższe ustawienie (niektóre systemy mogą wymagać wynajęcia hydraulika). Możesz obniżyć wartość przy dobrej pogodzie. Nie schodź jednak poniżej 60°C, gdyż wtedy efektywność spalania jest niższa i dochodzi do szybszego zabrudzenia wnętrza kotła i przewodu kominowego. Zazwyczaj optymalne ustawienie jest pomiędzy 70°C a 80°C. Zanotuj swoje ustawienia, jakie zastosowałeś w przypadku różnej pogody za oknem i jaka była wówczas temperatura w pomieszczeniach. Z taką ściągawką później będzie o wiele łatwiej.
  • Używaj zaworów w swoich grzejnikach, żeby dostosować temperaturę w pomieszczeniach. Nie patrz jednak tylko i wyłącznie na numerki na pokrętłach, ale na faktyczną temperaturę. W razie potrzeby zaopatrz się w wewnętrzny termometr. Kupisz taki w wielu marketach za niewielkie pieniądze.
  • Docieplenie budynku grubą warstwą styropianu albo wełny mineralnej to kosztowa inwestycja. Jednak, jeśli zamierzasz korzystać z domu, przez co najmniej kilkanaście lat, koszty się zwrócą. Odczujesz to w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
8.2/10 - (12 votes)

6 myśli nt. „Skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu

  1. Piotrek

    Dobrą opcją jest też skorzystanie z powietrznej pompy ciepła od firmy Fonko. Pozwala to na zaoszczędzenie sporych ilości gotówki na ogrzewaniu.

    Odpowiedz
  2. Daria

    Co myślicie o piecach konwekcyjnych. Czy tak duży wydatek ma szansę się kiedyś zwrócić?

    Odpowiedz
  3. Tadeusz

    Słyszeliście o rządowym programie termomodernizacji? Pod wieloma nazwami trwa on od 18 lat. W ubiegłym roku na kilka milionów budynków jednorodzinnych zwrot części kosztów inwestycji dostało aż 7 osób. Jak widać papier wszystko przyjmie.

    Odpowiedz
  4. Witold

    Jeżeli ktoś ma dostęp do najbardziej ekologicznego paliwa na świecie, czyli taniego drewna, to może zaoszczędzić przy obecnych cenach gazu, oleju i prądu.

    Odpowiedz
  5. Waleria

    Polecam pożegnanie się z długimi firanami i zasłonami zasłaniającymi grzejniki. Straty ciepła są bardzo duże.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 ÷ = 2