Stawki WIBOR na rynku międzybankowym

przez | 14 września 2014

Dziś sprawdzimy czym są stawki WIBOR i do czego służą. Często czytamy o nich w opracowaniach branżowych. Nie wszyscy jednak wiedzą dokładnie jaki mają wpływ na rynek. Ten artykuł pozwoli Ci zapoznać się z tymi pojęciami. Dodatkowo zyskasz też umiejętność analizy sytuacji na podstawie własnych obserwacji i wniosków. Warto zauważyć iż WIBOR to jeden z podstawowych elementów, jakie mają wpływ na wysokość rat zaciąganych przez nas kredytów złotowych.money-proc

Skrót WIBOR oznacza Warsaw Interbank Offer Rate. Jest to stopa procentowa, na podstawie której banki udzielają sobie wzajemnych pożyczek w PLN. WIBOR ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00. Jego wartość wyznaczana jest na podstawie propozycji, podawanych przez największe banki w Polsce. Instytucje biorące udział w określaniu stawki (tzw. fixingu), podają swoje propozycje wysokości oprocentowania na podstawie, którego są gotowe pożyczać pieniądze innym bankom. Następnie odrzucane są wartości skrajne z pozostałych wartości wyciągana jest średnia. Nad prawidłowym przebiegiem fixingu WIBOR czuwa Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska. Zapewne spotkałeś/aś się także z nazwą LIBOR, która jest jego szwajcarskim odpowiednikiem i obliczana jest dla franka szwajcarskiego. Sam odniosłem się do tego tematu, pisząc recenzję na temat mBank opinie ekonto osobiste.

Sześciomiesięczna stopa WIBOR

WIBOR6M czyli 6 miesięczna stopa WIBOR, opisuje cenę depozytów na rynku, zawieranych pomiędzy bankami. W przypadku pożyczek aktualizowany jest co pół roku. WIBOR powiązany jest z rynkiem stóp procentowych i oznaczany w %. W przypadku zaciągania kredytu, warto zwrócić uwagę czy ekonomiści zapowiadają wzrost stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Jeżeli mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją, warto wybrać WIBOR 6M zamiast 3M, jako metodę aktualizacji naszych rat. W przypadku potwierdzenia założonego wzrostu stawek referencyjnych, wysokość naszej raty zostanie zwiększona dopiero po 6 miesiącach.

WIBOR3MŚwiąteczne wydatki

Trzymiesięczny WIBOR to w skrócie WIBOR 3M. Najczęściej wykorzystywany jest do obliczania stawek dla oprocentowania kredytów mieszkaniowych oraz dla przedsiębiorstw. Banki do obliczania rat kredytów hipotecznych stosują często wskaźnik bazowy, z możliwością jego aktualizacji do 4 razy w roku. Wskaźnik jest średnią arytmetyczną trzymiesięcznego WIBOR-u. Jego wartości pochodzą z pierwszych pięciu dni roboczych miesiąca, który to poprzedza ewentualną zmianę stawki.

Zależności pomiędzy stopami procentowymi i WIBOR-em

Stawki WIBOR na rynku międzybankowym są zwykle powiązane z wysokością stóp procentowych. Stopy ustalane są oczywiście przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Gdy rosną stawki WIBOR możemy mówić o wzroście niechęci wśród banków do pożyczania sobie, wzajemnie pieniędzy. Do takich ruchów może dochodzić także niezależnie od zmian wysokości stóp procentowych dokonywanych przez RPP. Przykładem może być wzrost WIBOR jesienią 2010 roku. Kiedy to miała miejsce duża transakcja kapitałowa na Polskim rynku. Mam na myśli zakup operatora telekomunikacyjnego Polkomtel, przez biznesmena Zygmunta Solorza Żaka. Transakcja ta była kredytowana, i wywołała wzrost WIBOR3M oraz WIBOR6M. Zwyżka stawek odbyła się niezależnie od wysokości stóp procentowych, które pozostały na nie zmienionym poziomie w tym czasie. Część ekonomistów oczekiwała nawet ich obniżenia.

9.2/10 - (13 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 2 = 10