Tańsza jest eksploatacja płyty gazowej czy indukcyjnej?

przez | 11 czerwca 2017

Powstało już wiele opracowań na blogach specjalistycznych w Internecie na temat tego czy tańsza jest eksploatacja płyty gazowej czy indukcyjnej? Robiono testy i porównywania kosztów eksploatacji zarówno płyt gazowych, jak i indukcyjnych. Niestety wiele z nich napisano na zlecenie producentów. Więc ich wartość merytoryczna nie jest najwyższa. Przytaczane są absurdalne argumenty, aby udowodnić założoną przez danego autora tezę. Postanowiłem przyjrzeć się zarówno płytom indukcyjnym i gazowym. Porównując koszty ich użytkowania w pełni. Nie pomijając tak jak niektórzy recenzenci i blogerzy procesu zakupu oraz ewentualnych kosztów napraw. Wszak nie służy ona nam tylko do gotowania. Na płycie grzejnej można smażyć i podgrzewać potrawy.

Koszty zakupu

oszczędności pieniądze

pixabay.com/pl

Wypada zacząć od oczywistej kwestii, która niestety bywa pomijana mniej lub bardziej świadomie – kosztów zakupu urządzenia. Które przecież również składają się na sumaryczny proces eksploatacji. Tutaj zdecydowania na plus wypadają podstawowe wersje gazowych płyt grzewczych. Zwłaszcza najbardziej polecanych i niezawodnych urządzeń palnikowych. Płyta indukcyjna przyzwoitej mocy, czyli trójfazowe (400V) i rozsądnej jakości jest droga w zakupie. Produkt porządnej jakości to wydatek ponad 1300 zł. Urządzenia pracujące w technologii dwufazowej (240V) nie mają wystarczającej mocy, aby mogły być komfortowo użytkowane w gospodarstwach domowych.

Przyłącze, czyli zasilanie

Czas przyjrzeć się kolejnemu elementowi tej układani. Jeżeli masz już przyłącze gazu w budynku odpadają koszty podciągnięcia rur z gazem. Jeżeli decydujesz się na zasilanie płyty gazowej z butli jej eksploatacja będzie jeszcze tańsza. Choć jest to mniej popularne rozwiązanie. Spotykane zwłaszcza w domach. Niestety tylko nowe budynki mają elektryczną instalację trójfazową. Więc może dojść koszt jej podłączenia przez instalatora. Choć nie zawsze będzie taka możliwość. Pod względem zasilania urządzenia znów wygrywa bardziej uniwersalna płyta gazowa. Z możliwością podłączenia zarówno do sieci gazowej jak i butli z propan-butanem. Choć pod względem wygody na prowadzenie wysuwa się czasami elektryczna płyta indukcyjna. W mieszkaniach gdzie nie ma gazu, ale podłączono wcześniej elektryczną instalację trójfazową.

Koszty eksploatacji urządzenia

kuchenna płyta gazowa

images-free.com

Tematyka eksploatacji jest szeroko opisana na wielu stronach w sieci. Niestety nie zawsze w sposób obiektywny. Używając płyty gazowej możemy dotować na zestawie garnków, który już mamy. W przypadku płyty indukcyjnej będą niestety potrzebne specjalne naczynia. Koszt zakupu takiego zestawu odpowiedniej jakości to wydatek, co najmniej kilkuset złotych.
Koszt samego podgrzewania oraz gotowania potraw nie jest prosty do ustalenia. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Sprawność konkretnego modelu urządzenia może się różnić w zależności od producenta. Straty ciepła spowodowane złym doborem naczyń, ich wielkości w stosunku do powierzchni grzejnej albo materiału, z którego są wykonane. Warto podejść do sprawy indywidualnie, obserwując licznik zużycia gazu lub prądu podczas zagotowania np. 2 litrów wody. Test wykonując zarówno na posiadanym rodzaju płyty grzejnej u siebie, jak też innego typu urządzeniu np. u znajomych.

Na koszty eksploatacji składa się również awaryjność urządzenia i koszt jego naprawy albo wymiany. Niestety tutaj znów nie mam dobrych wieści dla osób myślących o płytach indukcyjnych. Nie oszukujmy się, są to o wiele bardziej skomplikowane i droższe urządzenia od płyt gazowych, np. palnikowych. Koszt zakupu, naprawy oraz ewentualnej wymiany na inny model będzie o wiele wyższy. Tym bardziej, że systematycznie spada jakość produkowanych obecnie urządzeń.

Tańsze jest użytkowanie płyty indukcyjnej czy gazowej?

Nie oszukujmy się, każdy test jest w pewien sposób subiektywny. Jednak z logicznego myślenia oraz chłodnej kalkulacji można wyciągnąć dość jasne wnioski. Eksploatacja indukcyjnych płyt grzewczych jest znacznie droższy od prostych, palnikowych płyt gazowych. Wpływ na to mają zarówno koszty zakupu, eksploatacji oraz ewentualnych napraw i wymiany urządzenia po jego zużyciu.

8.3/10 - (7 votes)

2 myśli nt. „Tańsza jest eksploatacja płyty gazowej czy indukcyjnej?

    1. Paweł Autor wpisu

      Odważne stwierdzenie. Moim zdaniem jest tańsza, ale nie zawsze aż 3 krotnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 ÷ 26 =