Dziś poruszę dość ciekawy temat ekonomiczny. Mianowicie to czy bardziej opłacalny jest zakup do kuchni płyty gazowej czy też indukcyjnej? Porównam obydwa typy urządzeń grzewczych obecnych w kuchniach. Pod kątem kosztów zakupu, montażu i użytkowania. Będą to prawdziwe informacje i moja opinia a nie teksty napisane lub zlecone do napisania przez producentów urządzeń; jakich jest obecnie niestety większość w sieci. Gdyż ich pisanie zlecają sprzedawcy i dystrybutorzy samych urządzeń.
Tańsza jest płyta gazowa czy indukcyjna?
Moja ocena opłacalności będzie się składać ze składowej kilku kosztów. Otóż wezmę pod uwagę koszty zakupu, eksploatacji oraz awaryjność obydwu wymienionych wyżej typów płyt. Zwłaszcza temat awaryjności i kosztów zakupu jest często pomijany na blogach finansowych.
Łączne koszty zakupu płyt
Koszt zakupu jest o wiele wyższy w przypadku płyty indukcyjnej, której ceny za urządzenia przyzwoitej jakości rozpoczynają się od ok. 1200zł, zaś porządną płytę gazowa kupisz już za 300 – 500 zł. Do tego dochodzi koszt przyłączenia gazu albo nawet podciągnięcia przewodu siłowego, gdyż na standardowej instalacji 230V płyta indukcyjna nie będzie po prostu wystarczająco wydajna.
Ile kosztuje eksploatacja?
Koszty eksploatacji obydwu typów urządzeń zależą od ceny zakupu, cen gazu i prądu, kosztów serwisowania i awaryjności płyt. Jeżeli dokonamy ich obiektywnego porównania to łatwo jest obliczyć że użytkowanie płyty gazowej jest o wiele tańsze od indukcyjnej. Nie tylko dzięki niższym cenom energii uzyskiwanej z gazu, ale także dzięki większej trwałości płyty gazowej, która ma prostszą budowę.
Awaryjność płyt
Awaria płyty indukcyjnej po okresie gwarancji wiążę się niestety często z koniecznością zakupu nowego urządzenia. Natomiast płytę gazową dość często udaje się naprawić dzięki samej zmianie dysz gazu w palniku. Co jest o wiele prostsze i tańsze. Płyta gazowa zyskuje w tym przypadku dzięki prostszej konstrukcji, pozwalając użytkownikowi na przedłużenie trwałości urządzenia grzejnego.
Wygoda użytkowania
Biorąc pod uwagę ergonomie i wygodę użytkowania płyty grzewczej, wydawałoby się ze góruje zdecydowanie płyta indukcyjna trójfazową. Tymczasem nadal zdarzają się modele, w których czas podgrzania potrawy jest zdecydowanie wolniejszy o nawet najtańszej płyty gazowej. Sam miałem okazje użytkować takie urządzenie i czas grzania albo nawet zagotowania wody był koszmarnie długi.
Przewaga ekonomiczna płyt gazowych
Jak widać z powyższego zestawienia koszty zakupu i eksploatacji zdecydowanie wypadają na korzyść płyty gazowej, która jest tańsza w zakupie i eksploatacji od elektrycznej płyty indukcyjnej. Tę drugą z kolei polecam osobom, które nie mają możliwości podłączenia gazu ziemnego albo zastosowania butli z propanem butanem. Ze względu na przepisy w danym budynku, ewentualnie nie mogą używać gazu z innych powodów.
Co raz więcej bloków buduje się w systemie elektrycznym i można zamontować jedynie płytę indykcyjną albo klasyczna ceramiczną. I w momencie wyboru płyty warto wiedzieć, że dla płyty indukcyjnej są dedykowane garnki cechujące się znacznie grubszym dnem i zasadniczo takie garnki są znacznie droższe od klasycznych emaliowanych/ szklanych które doskonale się sprawdzą na płycie ceramicznej, ale już nie na indukcji. Zakup i energetyczna kwestia eksploatacji to nie koniec wydatków jeśli chodzi o indukcję.