Urządzanie nowego mieszkania, zwykły remont czy lifting to zawsze poważne wyzwanie. Każdy etap prac trzeba skrupulatnie zaplanować, a wnętrza szczegółowo zaprojektować. Remont to również zawsze poważne obciążenie dla portfela. A co jeśli brakuje nam funduszy? Odpowiednie przygotowanie się do remontu i zaplanowanie całości prac dość znacznie może ograniczyć wydatki. Dobra koordynacja zakupów, prac i znalezienie materiałów w rozsądnych cenach to tylko niektóre z aspektów, pozwalających na wykonanie prac bez ponoszenia absurdalnych kosztów.
Ceny firm remontowych i budowlanych są bardzo wysokie, rynek tak naprawdę jest mało konkurencyjny. Fachowcy potrafią umawiać się na przybliżone kwoty zaś wraz z końcem prac podwyższać wysokość wynagrodzenia za swoją pracę.
Zacznij od zaplanowani remontu
W początkowej fazie planowania remontu warto usiąść z kartką papieru i policzyć ile tak naprawdę będzie Cię to wszystko kosztować. Wypisać ceny materiałów, robocizny i inne koszty, które poniesiesz przy tej okazji. Gdy już ustalisz przybliżoną kwotę całkowitą, sprawdź czy masz na ten cel zabezpieczone środki finansowe.
Pamiętaj też o tym, że podczas prac, zawsze pojawią się jakieś niespodziewane koszty. Zatem kwota, jaką dysponujesz powinna być większa, o co najmniej 20 – 30% od oszacowanych przez Ciebie kosztów całkowitych remontu. Oczywiście im więcej masz oszczędności i nadwyżek finansowych przeznaczonych na ten cel, tym lepiej. Nie raz, bowiem okazuje się podczas malowania fragmentu sufitu, farba zacznie odpadać z całej jego powierzchni. Na skutek fuszerki poprzedniego wykonawcy albo innych sytuacji losowych (zalanie, wilgoć).
Część prac możesz wykonać samodzielnie
Nawet, jeżeli nie masz wiedzy budowlanej albo dużych umiejętności namulanych, część prac z łatwością wykonasz samodzielnie. Na pewno bez problemu zabezpieczysz folią ściany i przedmioty w mieszkaniu, przed zachlapaniem farbą. Często możesz dość łatwo zdemontować stare panele podłogowe, albo ścienne. Za te prace musiał/-a być zapłacić dodatkowo, tymczasem samodzielnie zrobisz to zapewne o wiele bardziej dokładnie.
Kolejną z form oszczędności jest zastąpienie usług firmy remontowej własnymi rękami. To rozwiązanie zdecydowanie wymaga dużych pokładów cierpliwości i doszkolenia (w Internecie roi się od portali poradnikowych). Decydując się na remont bez niczyjej pomocy musisz też liczyć się z godzinami spędzonymi z młotkiem czy pędzlem do malowania. Zalety są niepodważalne: większa staranność prac i tysiące złotych w kieszeni!
Odłóż środki na remont
Odpowiedzi na obniżenie kosztów remontu są dwie. Po pierwsze, z remontu można zrezygnować, bądź po prostu przełożyć go na finansowo lepszy moment. Z drugiej strony można też pomyśleć o redukcji kosztów. To akurat wcale nie jest trudne. Przede wszystkim warto przemyśleć, czy potrzebujemy tego nowego telewizora, albo czy kafelki do łazienki muszą być tak drogie. Niektórzy zadają sobie też pytanie: zmywanie ręczne czy zmywarka? Tu akurat nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Niewątpliwie zakup zmywarki to niemały koszt. Takie urządzenie kosztuje średnio około 1 000 złotych. Jednak z drugiej strony każdy wie, że zmywarka jest po prostu droższa od tradycyjnego zmywania i rezygnacja z jej zakupu możesz pozwolić wygospodarować dodatkowe środki na remont.
Dobrze wiadomo, że sam remont to zawsze ogromne wyzwanie. Jednak w chwilach zwątpienia warto pomyśleć sobie o efekcie, który mamy w głowie, bądź w formie projektu. To z pewnością pomoże i doda nam siły do działania!
Najtaniej jest zawsze zrobić wszystko własnoręcznie, bez polegania na pseudo fachowcach.