Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest karta debetowa? Jeśli tak, to odpowiedź na to pytanie może Cię nieźle zaskoczyć. W gruncie rzeczy bowiem, kartą debetową nazywa się każdą kartę płatniczą, która wydawana jest do rachunku bankowego. Zdziwiony? Karta debetowa to ta karta płatnicza, którą bank wydaje Tobie do użytku wraz z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym. Plastik taki dostajesz np. otwierając konto w ING, co opisywałem na stronie w artykule Zakładanie konta w ING Banku.
Masz kartę Visa lub Master Card
Większość banków w Polsce oferuje karty dwóch wiodących producentów, mianowicie Visa i Master Card. Karta debetowa to bardzo dobry wynalazek. Posiadając ją, masz w rękach uniwersalny środek płatniczy. Dzięki karcie możesz wypłacać gotówkę z bankomatów w Polsce, Europie i na całym świecie, sprawdzać w nich stan konta, wpłacać pieniądze na konto we wpłatomatach, płacić za zakupy i usługi w punktach, które obsługują karty płatnicze i wiele, wiele innych! Jeśli Twoja karta posiada taką funkcję, możesz nią również płacić za zakupy w Internecie!
Opłaty za kartę zwykle można uniknąć
Karta debetowa niestety w Polsce wciąż nie jest filarem, standardem usług bankowych. Choć oferowana jest każdemu klientowi, często za jej używanie bank pobiera opłatę miesięczną w wysokości od kilku do kilkunastu złotych. Często znosi ją w przypadku dokonania kilku transakcji bezgotówkowych za określoną kwotę w danym okresie rozliczeniowym, bądź gdy na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy wpływają środki z wynagrodzenia. Banki zachęcają również klientów do używania kart debetowych rozmaitymi promocjami na przykład zwrotem za zakupy cashback, czy zniżkami do sieci handlowych i usługowych. Co bank, to inne rachunki, karty, umowy i reguły.
Debet to nie kredyt
Twoja karta debetowa, wbrew temu co sugeruje nazwa, nie umożliwia Ci otwarcia debetu na rachunku. Na transakcje bezgotówkowe możesz wykorzystać jedynie te środki, które masz dostępne na koncie bankowym (chyba że powiązałeś z nią inny produkt bankowy o charakterze debetowym czy kredytowym). Czasami ze względu na różnice w księgowaniach i powolne przesyłanie informacji pomiędzy sieciami płatniczymi a bankami możesz przypadkiem wejść w debet. Szczególnie często zdarza się to użytkownikom kart zbliżeniowych, których transakcje są z dużym opóźnieniem rejestrowane w systemie. W taki sposób otworzony debet jest jednak nielegalny i może być oprocentowany przez Twój bank. Jeśli potrzebujesz go na co dzień, zgłoś się do placówki Twojego banku i wnieś o odnawialny limit kredytowy do RORu i karty.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości co do tego, czym właściwie jest karta debetowa. Nie jest to ani karta kredytowa, ani typowo płatnicza (ta bowiem umożliwia jedynie dokonywanie transakcji zakupowych). Czemu nazwano ją debetową, a nie uniwersalna? Nie wiem, ale na pewno jest bardzo przydatna w codziennym życiu.